Märts 2008
Käes on märts. Aknast õue vaadates ei oskagi arvata, kas on sügis - tibutab tihedat vihma - või juba ammu suur kevad - kevadlilled õitsevad.
Eesti Vabariik käib 91. aastat. Lehe ilmumise ajaks on ilmselt kõik meie inimeste poolt plaanitud riigi sünnipäevapeod peetud.
Koolid tähistasid riigi sünnipäeva pidulike aktustega enamasti 22. veebruaril.
23. veebruaril kogunesid valla isetegevuslased juba traditsiooniliselt Vastemõisa rahvamajja, et anda ülevaatekontsert. Rahvamaja suur saal mahutas vaevu kõiki huvilisi, sest esinejaid endid oli üle 250. Et kõik 20 kollektiivi õpitut saaks näidata, kujunes kontsert pea kahetunniseks - ometi oli see vaheldusrikas, nii et aeg lendas pea märkamatult. Kontserdi lõpus anti kätte ka valla 2007. aasta kultuuripreemiad. Jüri Homenja saatel lustiti hiliste öötundideni.
24. veebruaril kogunes vallarahvas pidulikule aktusele Lembitu juurde. Tibutavale vihmale vaatamata oli kohal rohkem kui 200 inimest. Tore, et Eesti Vabariigi sünnipäev nii paljudele sel määral korda läheb, et mugavast tugitoolist televiisori eest tõusta ja aktusele tulla. Meie koolide esimeste klasside lapsed süütasid riigi sünnipäeva auks 90 küünalt. Selle juures aitasid neid Suure-Jaani Gümnaasiumi 12. klassi noored. Loodan, et see on elamus, mis jääb lastele aastateks meelde ja toob neid ka tulevikus meie riigi loomise eest peetud võitluses langenute mälestuseks püstitatud samba juurde. Kui Suure-Jaani kihelkonnast langenute nimesid ette loeti, hakkas kindlasti kõigile kõrva, et perekonnanimed olid väga tuttavad - selliste nimedega inimesi elab Suure-Jaani kandis ka täna. Aga need langenud olidki ju meie vanaisad ja vana-vanaisad. Aktuse lõpus söödi ühiselt kringlit ja rüübati peale sooja teed.
26. veebruaril kogunesid valla viis lasteaeda Suure-Jaani kultuurimajja, et üheskoos Eesti Vabariigi 90. aastapäeva tähistada. Olustvere, Sürgavere, Suure-Jaani, Kõidama ja Vastemõisa lasteaedades käivast 156 lapsest oli kohal 110 - haigused nõudsid oma osa. Lasteaiad olid valmistanud sini-must-valgeid lipukesi, rukkililli ja rahvusvärvides kaunistusi. Pärast seda, kui kõik olid uhkel sammul lippude ja lilledega saali marssinud, lauldi üheskoos hümni. Seejärel rääkis lastega vallavanem Maie Käba. Pea kõik lapsed ütlesid nagu ühest suust, et on juba Eesti sünnipäeva tähistamisest osa saanud: vaatasid televiisorist paraadi, sünnipäevakontserti ja presidendi vastuvõttu. Veel esines lastele Kaja Land maavalitsusest. Tema kutsus kõiki maavalitsusega tutvuma. Seejärel tantsiti ja lauldi koos ning söödi lõpuks sünnipäevatorti.
Eakad tähistasid üheskoos Eesti Vabariigi aastapäeva 5. märtsil. Soovijaid oli nii palju, et Kõidamale planeeritud pidu toodi üle Suure-Jaani Gümnaasiumi. Ühisele lõunale lisaks kuulati-vaadati esinejaid ja keerutati Ain Arula pilli järgi jalga.
Loodetavasti ei lakka me pärast sünnipäevapidude pidamist oma riigile mõtlemast ning teeme kõik, et olla selle riigi väärilised kodanikud - andes igaüks riigile parima, mis tema võimuses.
Head kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : March 2008