Detsember 2007
2007. aasta hakkab lõppema.
Veel on tunda hingedeaja hõngu - kohe-kohe läheb aga lahti viimastel aastatel ühe tormilisemaid tuure koguv jõulumelu. Ilmselt assotsieerub täna vähestel jõuluaeg vaid rahu ja vaikusega, pigem meenuvad askeldused ja ostumöll. Traditsiooniks on saanud meediakanalite jõuluaegsed küsitlused: „Kui palju kulutate jõulukinkide ostmiseks raha?” Vastuseks kõlavad tihti hämmastavalt suured summad. Aga saab siis kinke ja nendes väljenduvat kinkija hoolimist rahas võrrelda?
Loodan, et kõigil on võimalik advendiajal aastalõpuks valmistumisest rõõmu tunda ja ka ümbritsevatele rõõmu pakkuda.
Novembri lõpus algasid Eesti Vabariik 90 juubeliürituste kuud. Vähemalt noorte mõtted viis riigile ilmselt ka kodanikupäev 26.novembril. Kodanikupäevaga seoses käisid ka meie valla koolides tuntud poliitikud: Suure-Jaanis Riigikogu aseesimees Jüri Ratas, Sürgaveres regionaalminister Vallo Reimaa. Aga riigist ja kodanikuks olemisest võiks rohkem mõelda ka need, kel kooliaeg ja kodanikuõpetuse tund juba minevikku jäänud.
Poliitikutega seoses meenub üks selgitus vastuseks küsimusele „Kes on poliitik?” „See on inimene, kes opositsioonis olles teeb kõva kisa, kui võimulolijad mõne vajaliku, aga ebapopulaarse otsuse on sunnitud tegema - ise seejuures rõõmsalt käsi hõõrudes, sest kui kord võimu juurde peaks õnnestuma saada, siis pole endal enam vaja n-ö musta tööd teha. Kaks kärbest ühe hoobiga: asi korda tehtud ja samal ajal ägeda inimeste eest võitlejana järgmisteks valimisteks plusspunktid kogutud.” Praegu, kui omavalitsustes ja riigiski on eelarve menetlemise aeg, võib üsna tihti taolist käitumist märgata.
Kui vaatame ürituste kalendrit meie vallas, siis näeme, et see on tunduvalt tihedam kui paaril eelmisel kuul - teie käes olevas leheski võtavad kuulutused rohkem ruumi kui tavaliselt. Loodetavasti leiab igaüks midagi endale sobivat
Ilusat aastalõppu kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : December 2007