November 2007
November - hingede aeg.
Aasta kõige pimedam aeg on jälle kätte jõudnud. Pärast suveajalt talveajale tagasiminemist tunduvad õhtud eriti pikad ja pimedad. Kindlasti on nii mõnegi peas vilksatanud mõte talveunest.
Meie esiemad täitsid talvist aega põhiliselt tubaste töödega: vokid vurisesid ja teljed lõksusid - kedrati ja kooti, sest pere tahtis riidesse panemist. Tänapäeval ostab enamus inimesi riided poest. Ometi on ka nüüd pikad ja pimedad õhtud käsitöö tegemiseks eriti sobivad. Ja mis viga elektripirni all tööd teha - pirrutule valgusel me vist tänapäeval küll hakkama ei oskaks saada.
Pimedad õhtud on paslik aeg ka meelelahutuseks. Esimesena meenub muidugi kohe televiisor ja sealsed lõputud taevakanalid. Filme ja telemänge peaks jätkuma mitmele maitsele. Aga ära ei tohiks unustada ka juttude vestmist ning laua- ja seltskonnamänge. Eriti sellisel juhul, kui teie peres on lapsi. On ju seltskonnamängude hulgaski väga palju arendavaid - näiteks sõnamängud. Tihti kurdetakse, et meie lapsed ei armasta enam lugeda ja nende sõnavara on väike. Tänavune Nobeli kirjanduspreemia laureaat Briti kirjanik Doris Lessing on öelnud, et väikese lugemusega inimese sõnavara jääb väikeseks ja just väikese sõnavaraga inimeste tõttu peamegi kõike aina lihtsamaks ja lihtsamaks tegema ning et sel viisil saame ükskord tulemuseks kõrgema haridusega - barbarid. Karmid sõnad, mille väljaütlejaks on aga rohkem kui 80 aastase elukogemusega eepik, kes on skeptitsismi, tule ja nägemusjõuga uurinud jagatud tsivilisatsiooni - nii iseloomustab Doris Lessingut Rootsi akadeemia. Ka sotsioloog Andrus Saar juhtis hiljuti oma esinemises ajakirjanike tähelepanu sellele, et keerulisemalt lihtsamale minna on kerge, sest lugeja tuleb sellega kaasa - hilisem vastupidine protsess on aga pea võimatu.
Hingede aeg on sobilik aeg ka mõtisklusteks .- kasvõi Nobeli kirjanduspreemia laureaadi sõnade üle.
Ilusaid mõtteid ja rahu kõigi südamesse!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : November 2007