Mai 2007 - Aastal 2007
Käes on tõeline kevad - mai.
Päike paistab ja iga päevaga läheb loodus natuke rohelisemaks. Ometi varjutavad neid kevadisi päevi ka murelikud mõtted.
Meist vaevalt 150 kilomeetri kaugusel, meie riigi pealinnas, on aset leidnud sündmused, milliseid meie põlvkond pole kogenud. Vähemalt mitte siin - Eestis. Kui oleme ka tänavarahutusi, kaupluste rüüstamist, marodöörlust, autode ümberkeeramist ja purustamist, politsei ründamist, riigilippude põletamist, süütepudelite pildumist ja muud taolist näinud, siis televiisori ekraanilt ja meist suhteliselt kaugel. Ilmselt mõtlesid nii mõnedki, et meil midagi sellist juhtuda ei saa.
Kahjuks ei olnud see nii. Hirmutav oli vaadata, kuidas paljud noored inimesed filmikaamerate ja fotoaparaatide objektiivide ees olemisele vaatamata avalikult lõhkusid ja varastasid. Kas loodetakse tõesti, et kuritööle ei järgne karistust? Millal ja kuidas kaob piir ja võime teha vahet heal ja kurjal? Ütlesid ju üsnagi mitmed noored televiisoriekraanil juhtunut kommenteerides, et selline käitumine oli normaalne. Masside tegutsemine on kohati ettearvamatu - ilmselt oleks nii mõnegi noore inimese elu jäänud rikkumata, kui ta mingi juhuse tahtel „õigel hetkel” näiteks kodus oleks olnud. Paraku ei saa aga toimunut tagasi kerida ega olematuks teha. Igal hetkel peame meeles pidama, et meie teod määravad meie tuleviku.
Aprillis räägiti Viljandimaal päris palju tulevikust.
Viljandis tuli kokku maakonna visioonikonverents Viljandimaa 10 aastat hiljem. Peaesinejatena astusid kuulajate ette Jaak Saarniit, Jaak Sulg, Mart Laar, Peep Aru, Anu Raud, Linnar Priimägi; moderaatoriteks Viljandi maavanem Kalle Küttis ja Pärnu maavanem Toomas Kivimägi. Kuulajateks meeldivaks üllatuseks ka väga paljud ettevõtete juhid. Kui suurettevõtte juht kohaletulemiseks aega leiab, siis tähendab see, et tal on meie ühise tuleviku vastu huvi. Tõelise huvita need inimesed oma aega ei raiska.
Mida Suure-Jaani kohta räägiti? Üllatavalt vähe - rohkem oli juttu Olustverest. Kuigi näiteks Peep Aru pakkus oma visioonis, et Olustvere koolist võiks tulevikus kujuneda omavalitsuste õppekeskus. Et Suure-Jaani vald on juba ühinenud ja suhteliselt suur vald, siis arvati, et oleme olemas ka kümne aasta pärast, kui maakonnas on omavalitsusi veel vaid viis-kuus. Loodetavast saab sel ajal Suure-Jaanis veel ka gümnaasiumiharidust, kuigi oli ka visioone, et gümnaasiumiharidust saab tulevikus vaid maakonnakeskusest. Vahel on päris kasulik kuulata, kuidas me kaugemalt vaadates paistame ja mis teised meist arvavad.
Tartu Ülikooli ja Viljandi Kultuuriakadeemia eestvõttel arutati aprilli lõpus koos turismiettevõtjatega Viljandimaa arengumootori ja loomemajanduse küsimusi. Kuidas eristuksime teistest piirkondadest? Kas suudaksime välja arendada loomemajanduse klastri?
Ka Suure-Jaani vallas on käsil tuleviku planeerimine -. menetletakse nii arengukava kui üldplaneeringut. Meiegi peame tegema valikuid ja otsustama, kuidas tahame edasi minna - millise tee valib kogukond.
Tuleviku sihtide sättimiseks kõigile häid mõtteid ja visionääripilku!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : May 2007