Märts - Aastal 2007
Alanud on Eesti Vabariigi 90. aastaring. Riigi sünnipäevadest saab viimastel aegadel osa suur hulk inimestest - kes telerist presidendi külaliste kostüüme uudistades ja lauale piiludes, kes oma vallas või linnas aastapäeva tähistamiseks korraldatavatel üritustel osaledes.
Suure-Jaani valla rahvas on kahel viimasel aastal vabariigi sünnipäeva tähistanud suure isetegevuslaste kontserdiga - millele sel korral lisas pidulikkust kultuuripreemiate kätteandmine - ja piduliku aktusega Lembitu juures.
Maakonnalinnas Viljandis kogunetakse kontsertaktusele Ugala teatri saali. Julgen öelda, et kahe viimase aasta programm ja korraldus kannatavad välja võrdluse vabariigi n.ö esimese piduliku kontserdiga. Ja võib-olla annavad silmad ettegi! Eks ole selle tunnistuseks seegi, et iga aastaga tuleb kontserdist osa saama rohkem inimesi. Sel korral pidi juba rohkem kui poolsada inimest püsti seisma. Täissaalile vaatajatele lisandus paarsada esinejat. Ilmselt oleks vajadus ka maakondliku ürituse järele, sest Viljandi linna kontsertaktusel näeb päris palju naabervaldade ja kaugemaltki tulnud rahvast. Järelikult tähendab meie riik meile midagi. Viljandi rahvast oli tulnud tervitama maavanem Kalle Küttis, kes rääkis muu seas ka sellest, et kuigi eurooplase tunnetusele võib eestlane tunduda igav, üksluine ja puine, on stereotüüp eestlasest kui töökast ja edasipüüdlikust ning hariduse järgi püüdlevast inimesest. Õigustagem siis seda. Veel jäi maavanema jutust meelde, kuidas tema ungarlasest sõber vastas tema küsimusele Ungari riigi vanuse kohta: „Ma arvan, et see on alati olnud.” Maavanem soovis, et meiegi võiksime kunagi niimoodi öelda.
Vabariigi aastapäevaga sobib kokku märtsikuu riiklik tähtpäev - emakeelepäev. Mida saab igaüks meist teha, et seda päeva oleks põhjust ka tulevikus tähistada? Et säiliks meie side rahvuskultuuriga, et mäletaksime oma minevikku ja mõistaksime kombeid. Meie vallast mitte kaugel talu pidanud Carl Robert Jakobson on öelnud: „Keel ja mõistus käivad käsikäes, sest keel on avalikuks saanud mõistus.” Pole just palju neid rahvaid, kel võimalus kõrgharidus emakeeles omandada. Osakem siis seda hinnata ja hoida.
21. märtsil algab kevad ja 25. märtsil läheme üle suveajale. Päevad lähevad aina pikemaks ja ilmad soojemaks.
Päikest kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : March 2007