Jaanuar - Aastal 2007
2006. aasta on läbi saanud. Suure-Jaani uuele suurele vallale tähendas see esimest ühise perena toimetatud aastat. Milline see esimene aasta oli?
Jaanuar tõi ametnikele kokkukolimise Suure-Jaani Lembitu tänaval asuvasse haldushoonesse. Volikogu oli siin alustanud juba paar kuud varem. On ütlemine, et kolm korda kolida on sama, kui üks kord põleda. Ei tea, kas see ikka tõele vastab. Leole toimetus kolis sel aastal kaks korda - enne haldushoone kolmanda korruse valmimist ja ehitusosakonna sinna kolimist asusime raamatukogu keldriruumides. Nii ehk naa on kolimine päris tõsine ettevõtmine, eriti siis, kui materjale on aastatega palju kogunenud ja kui neid on vaja ka pärast ümberasumist kiiresti üles leida.
Üsna mitmele endisele ametnikule tõi aga aasta algus teate, et nende teeneid enam ei vajata. See tähendas nii mõnelegi inimesele päris suurt elumuutust.
Uue struktuuri ehitamise kõrval on olnud ka tavapärase ehitamise aasta. Alustati haldushoone kolmanda korruse väljaehitamisega ja lõpetati Vastemõisa lasteaia ruumide ehitusega. Sellest aastast saab Vastemõisa kant seega lõpuks ometi oma lasteaia, ega pea lootma sellele, et Viljandis või Suure-Jaanis nende laste tarvis mõni vaba lasteaiakoht leiduks.
Olustvere lapsed on olnud õnnelikumas seisus, lasteaed on siin olemas - kuid juba ammu ei vasta sealsed tingimused nõuetele. Nii peetakse plaani lähemal ajal ka Olustverre ajakohane lasteaiahoone ehitada.
Ühise tegutsemise aasta on tihendanud ka nende inimeste vahelisi kontakte, kes kohalikku elu mitmekesisemaks muuta püüavad - hoo on sisse saanud mittetulundusühingute ümarlaud. Tegelikul ei piirduta vaid Viljandimaa territooriumilt suurima vallaga - kolmas sektor teeb tihedat koostööd ka Rohelise Jõemaa Koostöökogus. Sealgi tegeldi esimesel aastal põhiliselt sihtide seadmisega, aga ka koolitusega. Mõlemad on tähtsad, et osata edasi minna.
Aasta tõi endaga traditsioonilised üritused - muusikafestivali, pargipeo, laadad, järvepeo ja palju muud - aga ka uut ja huvitavat. Toimus valla I laulu- ja tantsupidu, mõõtu võtsid nii suured kui väikesed isetegevuslased, esimest korda toimus Suure-Jaanis Viljandimaa puhkpillimuusika päev.
Kootsi külal oli au korraldada Viljandimaa külade päev, mille raames külastas neid ka toonane Eesti Vabariigi President.
Sel aastal käis vallas palju külalisi. Eriti rohkelt jagus külakosti Poolast. Viljandi talvise tantsupeo raames jõudis meilegi esinema poola laste tantsu- ja lauluansambel "Podlasiacy". Jaanipäeval esitasid särtsaka kava meie sõpruslinna Hajnowka noored tantsurühmadest „Przepiorka” ja „Iluzja”, augustis pakkus silmailu ja puhkpillimuusikat rahvusvaheline noorte puhkpilliorkester Wersalinka, kus eesti ja poola noorte kõrval osalesid ka valgevenelased.
Muusikafestivalil osalesid külalistena sõpruslinna Ulvila delegatsiooni liikmed. Selle koostöö raames õpivad Ulvilas Kokemäenjokilaakso Kutsekoolis autoremondi erialal kaks meie valla noormeest. Sealse kooli väga head praktikabaasid peaksid noortele kindlustama piisavalt hea ettevalmistuse ja seega tagama tulevikus töö.
Külaliste vastuvõtmise kõrval käidi ka ise külas. Suure-Jaani Puhkpilli viis liiget osales Poolas rahvusvahelise orkestri töös. Esinemised viisid orkestri Poolale ja Eestile lisaks ka Valgevenemaale. Suure-Jaani Puhkpill aga käis juunis Bialystoki linnas rahvusvahelisel puhkpilliorkestrite paraadil „Wersal Podlaski”. Meie noored lauljad osalesid samal ajal Hajnowkas rahvusvahelisel lauluvõistlusel. Aasta lõpp viis aga Hajnowkasse turniirile meie noored võrkpallurid. Soomes Jokioises ja Ulvilas käisid esinemas Pange Poisid. Praegu läheb laulumeestel juba 19. hooaeg!
Seega võib vist küll öelda, et Suure-Jaani valla esimene aasta oli tegus ja toimekas.
Kuidas möödus aga teie aasta? Oli see hea või oleksite paremat soovinud?
Minu aasta lõppes kahjuks väga kurvalt - teistpoolsusesse lahkus heade sõprade 21-aastane poeg. Alles see oli, kui ta sündis. Mistahes asjaolude puhul on selline lahkumine alati ootamatu ning väga raske on leida sõnu ja mõtteid, mis lohutaksid. „Ärge kurvastage, et lahkusin - rõõmustage, et olin”. Ainult et väga raske on selle soovi järgi käituda.
Kui teil oli eelmine aasta hea aasta, siis soovin, et samasugune oleks ka alanud 2007. aasta, kui oleksite möödunud aastalt oodanud paremat, siis - paremat 2007. aastat!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : January 2007