November - Aastal 2006
Märkamatult hakkab aasta lõpusirgele lähenema - juba on käes november. Aasta kõige pimedam ja seetõttu ka nii mõnelegi inimesele rusuvaimalt mõjuv aeg.
On hingedeaeg. Aeg, mil austati ja oodati koju esivanemate hingi. Hingedeaega on viimastel sajanditel tähistatud erineval ajal: kas oktoobris-novembris, eriti enne mardipäeva, aga ka novembris või vahetult jõuludele eelnevalt. Kindlasti on hingedeaja sisse kuulunud hingedepäev.
Hingedeaja neljapäevade õhtutel arvati hingesid kodus käivat. Sel puhul kaeti neile tuppa, sauna või toapealsele laud ning hingi kutsuti nimepidi toitu maitsma. Neil paluti kaitsta põldu ja karja. Hingedeaja lõpul tänati hingi ja saadeti nad ära.
Hingedeajal oli keelatud müra tegemine, naljatamine, naermine, kisamine, kärarikkad tööd - näiteks puude lõhkumine - ning. villa ja lõngaga seotud tööd.
Põhja-Eestis on hingedeaega nimetatud ka jaguajaks.
Öeldakse „hing ajab pinde” (murelik), „hing sai täis” (vihastuma), „hing niidiga/nööriga/paelaga kaelas” (suremas), „hing on haige” (murelik), „hing on puhas” (süütu), „hing välja minemas” (suremas), „hinge alla panema” (tühjaks jooma/ära sööma), „hinge lõikama” (puudutama), „hinge matma” (lämmatama), „hinge kinni pidades” (huviga), „hinge täis ajama” (vihastama), „hinge võtma” (surmama), „hinge seest sööma” (tüütama), „hinge minev” (emotsionaalne), „hinge vaakuma” (kiratsema, surema), „hinge eest” (pingsalt), „hinge sisse puhuma” (elustama), „hinge puistama” (pihtima), „hingearst” (kirikuõpetaja, psühhiaater), „hingehind” (kõrge hind), „hingehaav” (solvang), „hingehäda” (mure), „hingejõud” (tahtejõud), „hingekarjane” (kirikuõpetaja), „hingekell” (matusekell), „hingekeeled” (tundmus), „hingekosutus” (lohutus), „hingeliigutus” (heldimus), „hingeline” (emotsionaalne, hell), „hingenatuke” (elu), „hingepiin” (mure), „hingesoojus” (headus), „hingesopis” (sisimas), „hingesugulane” (lähedane), „hingesuurus” (üllus), „hingetu” (ilmetu, tuim), „hingetõmbeaeg” (puhkehetk), „hingevalu” (mure), „hingevärin” (närveerimine), „hingeõnnistus” (lunastus) jne jne. Nii palju erinevaid tegevusi, omadusi ja seisundeid, mida kõiki saab seostada sõnaga „hing”.
Hingekosutavat hingedeaega!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : November 2006