September - Anno Domini 2004
September on käes. Paljude jaoks on see uue kooliaasta alguse kuu.
On ussimaarjapäeva, madisepäeva ja mihklipäeva kuu. On sügise alguse kuu.
Suvi on reisimise aeg. Seda võib järeldada ka käesoleva „Leole“ järgnevaid lehekülgi lugedes. Kes käis kaugemal, kes lähemal. Paljude suurejaanilaste reis viis Gotlandile, siinse gümnaasiumi majandusinimesed käisid kaunil põhjarannikul Lahemaa Rahvuspargis, eakam linnarahvas võttis sel aastal ette reisi Lõuna-Eestisse, paljud laulu- ja tantsulapsed osalesid laulu- ja tantsupeol ning uudistasid Tallinna,... Seda loetelu võiks väga pikalt jätkata. Otsime ju kõik oma igapäevaellu pisikestki vaheldust ja lõõgastust. Millal oleks seda veel parem teha kui suviste puhkuste ajal.
Paratamatult lähevad mõtted tagasi Leetu, kuhu juba traditsiooniks saanud kolme omavalitsuse volikogude ja valitsuste liikmete ning ametnike ühisreis viis 63 Olustvere ja Suure-Jaani inimest. Tagasi oma tegemisi jätkama jõudis neist kahjuks ainult 62.
Kuidagi ei saa lahti mõttest: „Miks pidi see nii minema?“ Oleme harjunud, et kõike saab parandada. Loodame, et ükskõik kui lootusetu olukord on, kiirabi tuleb ja kohe saab kõik korda. Filmides nähtu on tekitanud tunde, et mis ka juhtuks, alati lõpeb kõik hästi. Elus paraku nii ei ole. Ühel hetkel koged, et elu on tegelikult väga habras ja võib katkeda pea välise põhjuseta. Kõik. Parandada ja ümber teha ei saa enam midagi. Siiapoole igaviku piire jääjad peavad saatuse otsusega leppima - edasi kaebamisele see otsus ei kuulu. On öeldud „Ärge kurvastage, et lahkusin - rõõmustage, et olin.“ Jääbki vaid üle nii talitada ja meenutada ilusat, mida ei olegi vähe olnud.
Septembris on sünniaastapäev Villem Kapil ja Mart Saarel. 4. septembril ootame kõiki Hüpassaarde Mart Saare maile. Meenutame koos neid, kes meil on olnud ja kelle helitööd ikka veel meie keskel elavad.

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : September 2004