Juuli - Anno Domini 2004
Juuli. Paljude jaoks on kuu esimesed päevad järjekordse Üldlaulu- ja Tantsupeo päevad. Kuigi konkureerivaid suveüritusi tuleb iga aastaga juurde, on Eestimaal siiski veel piisavat neid, kes rahvatantsu, koorilaulu ja pillimängu harrastavad. Nendele inimestele on Tallinna peo aasta pisut nagu preemia-aasta ja mõõduvõtmise aastagi. Kes suudab lood ja tantsud korralikult selgeks saada, kes saab peole - kes peab koju jääma.
Suure-Jaani-Olustvere kant võivad üsna rahul olla: lõppvooru pääses enamus neist, kes üritasid, s.t kes end korraldajatele ette näitasid: tantsijad Suure-Jaanist, Olustverest ja Tääksist; lauljad Suure-Jaanist ja Olustverest; pillimehed-naised Suure-Jaanist.
Kes kord sõrme Suurele Peole andnud, see peab käe kaotamisega arvestama: ikka ja jälle, kui aeg seal maal on, tahaks olla üks osake hiigelsuurest koorist või tükike tantsumurul voogavast tantsumustrist. Laulukaare all ja tantsumurul ununevad pikad talvised proovid ja ülevaatuste pinge ning väsitavad eelproovide päevadki. Siin tunneme end ilmselt ühtsemana kui kuskil mujal. Televiisorist peoülekandeid vaadates seda õiget tunnet vaevalt et tekib, aga tribüünidel-pinkidel-murul kuulates-vaadates peaks seda küll tajuma. Seega - kui tahate teada, mida tähendavad meie olemisele ja kestmisele Üldlaulu- ja Tantsupidu, tulge kord vahetult osa saama - kui mitte laulja või tantsijana, siis vähemalt vaataja-kuulajana.
Juuli on heinamaarjapäeva, seitsmevennapäeva, maretapäeva, jaagupipäeva, annepäeva ja olevipäeva kuu. Kuu viimasel päeval tähistab Kuhjavere küla külade ja seltside päevaga oma 405. aastapäeva.
Loodetavasti jagub juulisse südasuvist soojustki ja kõik saavad oma patareid eesootavaks talveks laaditud.
Soojust teie kõigi päevadesse ja südametesse!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : July 2004