Aprill - Anno Domini 2004
Aprillikuus olla kõige muutlikumad ilmad. Võib-olla on see tõesti nii, aga sellest pole midagi – aprillis on päike juba üsna soe ja teeb meele kevadiselt rõõmsaks. Iga päevaga märkab tähelepanelik vaataja uusi ja uusi kevade „kosumise“ märke. On aeg täis lootusi. On ka öeldud, et kevad on armastuse ja selle tärkamise aeg. Isegi seda on väidetud, et kevadel minna vanad luuadki lehte. Mis muud, kui et kätte on jõudnud üks ilus ja lootusrikas aeg.
Aprillikuusse jäävad mitmed siiani veel päris hästi tuntud rahvakalendri tähtpäevad: karjalaskmise päev, künnipäev ja jüripäev; aga ka paljudele pisut võõramad markusepäev ja tuuleristipäev.
Aprillis on aga ka üks tähtsamaid kristlikke pühi – ülestõusmispüha, koos temale eelneva palmipuude pühaga, suure reedega ja vaikse laupäevaga.
Sõltumata sellest, mida keegi meist usub või arvab Kristuse ülestõusmisest pea kaks aastatuhandet tagasi ja inimkonna lunastamisest, kuulume me kristlikku maailmaruumi ja meie elu juhivad suuremal või vähemal määral, ühes või teises tegemises, kristlikud moraalinormid. Kümmet käsku võib tinglikult nimetada ka ajastu ja kultuuripiirkonna käitumisnormideks. Võib-olla on just nüüd – enne suurt kevadet ja õitsemist – õige aeg kasvõi mõneks hetkeks enesesse süüvida või hoopis igavikulisena tunduva maailma kulgemise peale mõelda.
Aprilli kohta on aga ka öeldud, et see on naljakuu – on ju selle kuu esimene päevgi tuntud kui lõbus vimkade viskamise ja haneks tõmbamise päev.
Rõõmu ja päikest teie aina pikenevatesse päevadesse!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : April 2004