Veebruar - Anno Domini 2004
Heal lapsel olla mitu nime. Nii on ka veebruari kutsutud küünlakuu, vastlakuu, naistekuu, hundikuu, kassikuu, pudrusöömise kuu, radokuu. Kassikuu nimetust kasutati Saksamaal veel hiljutigi, sest sel kuul nappida hiiri-rotte, mistõttu tuli kiisusid ise sööta.
Kuu alguses oleva küünlapäeva kohta on liikvel kena legend, mis räägib, et kui Maarja vastsündinuga sel päeval esimest korda kirikusse läks, siis süttisid seal kõik küünlad iseenesest põlema. Küünlaid oli vanasti kombeks sel päeval ka kodus valmistada.
Vastlapäeval aga kindlat kuupäeva ei ole. Peab olema teisipäev ja noorkuu. Päeva nimetus tuleb saksa- või rootsi keelest ning tähendab paastu. Sel aastal on vastlapäev ühel päeval madisepäeva ja Iseseisvuspäevaga.
Iseseisvuspäeval leiab aset suurejaanilaste jaoks oluline sündmus: Viljandi Muuseumist tuuakse tagasi Amandus Adamsoni skulptuur “Lembit”. Viljandisse viidi Lembitu kuju pärast Vabadussõjas langenute mälestussamba teistkordset purustamist 30. novembril 1950. aastal.
Vabadussõjas langenute mälestussammas rajati annetustest saadud rohkem kui 622000 marga eest ja avati 24. juunil 1926. aastal. Avakõne pidas kaitsevägede ülemjuhataja Johan Laidoner ning Vabariigi Valitsuse nimel avas mälestussamba kindral-major Juhan Tõrvan. Vabadussõjas langes 76 Suure-Jaani kihelkonna meest. Skulptuur kujutab Sakala vanemat Lembitut, kes on surmavalt haavatud, kuid hoiab mõõka kõrgel ja nagu ennustaks kord saabuvat vabadust. Mälestussamba esimese purustamise ajal 1941. aastal sai skulptuur kannatada ja sellel puudub nüüd mõõka hoidev käsi.
Kas teate, et muistne eestlaste nimi Lembit, Lembite, Lembito, Lambito tähendab armastatut?
Alates 1987. aastast on kõneks olnud skulptuuri Suure-Jaani tagasitoomine ja mälestussamba taastamine. Viimane leidiski aset ning 23. juunil 1990. aastal avati mälestussammas praegusel kujul. Sellele oli eelnenud hulk vaidlusi ka selle üle, kas tellida Lembitust uus skulptuur või kasutada olemasolevat Amandus Adamsoni tööd. Rahva tahtel jäädi siiski viimase variandi juurde. Et originaal oli kannatada saanud, telliti monumendile selle koopia. Puuduva käe ja mõõga modelleeris Edgar Viies.
24. veebruaril jõuab Suure-Jaani Viljandis seisnud originaalskulptuur „Lembit“, mille asukohaks jääb esialgu linnaraamatukogu.
Kuu eelviimasel päeval – sel aastal on ju liigaasta – on sünniaastapäev Artur Kapil. Möödub 126 aastat siitkandist võrsunud tuntuma suurmehe sünnist.

Soojust südametesse!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : February 2004