NOVEMBER - Anno Domini 2003
Käes on aasta kõige pimedam aeg – november. On hingede aeg. Pikkadel pimedatel õhtutel oli mahti tubaste tööde juurde jutte vesta, mõistatusi mõistatada ja lahkunuid meenutada. Tänasel päeval on meie õhtud elektrivalged ja juttude vestmist asendab enamasti televiisor. Möödunut meenutama ja sellest õppima peaksime aga tänagi, ütleb ju vanasõna, et kes minevikku ei mäleta, see elab tulevikuta.
Rahvakalendri tähtpäevade kommetest võime õppida sedagi, kuidas “pimedust võita”. Just novembrikuusse jäävate tähtpäevade – mardipäeva ja kadripäeva – kombestik on oma ümberriietumise tavaga üks lustlikumaid. Hallidele päevadele tuli ise erksamaid värvitriipe, elulusti ja -jõudu lisada – kuni saabub valguse, puhtuse ja kirkuse aeg.
Novembrikuusse ulatub ka advent – Kristuse tulemise aeg. Süütame esimese küünla ja hakkame tasapisi ettevalmistusi tegema. Ometi ei ole ainult lapsed need, kes ei suuda kuidagi nii kaua kannatada – suured kaubamajadki riputavad jõulukaunistused välja juba oktoobri viimastel päevadel. Aasta parimalt müügimehelt püütakse võtta maksimumi.
Hingekosutavaid mõtteid sügispäevadesse. Mõelgem end minevikku, tulevikku ja igavikku!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : November 2003