Oktoober - Anno Domini 2003
Sügis on saabunud ja üsna oluline, meie elu mõjutav valik on tehtud.
3966-st meie piirkonnas valijate nimekirja kantud inimesest kasutas oma õigust öelda EI või JAH Eesti liitumisele Euroopa Liiduga 60% ehk 2381 inimest. Suure-Jaani linnas oli osalemise protsent 62,6, Suure-Jaani ja Olustvere vallas 59,1. Nii suur ei ole valijate aktiivsus olnud ei Riigikogu ega kohalike volikogude valimistel. Ilmselt said paljud aru, et seekord tehtud otsused mõjutavad meie kõigi elu ja üsna oluliselt ning otsustasid seetõttu ise oma tuleviku küsimustes kaasa rääkida. JAH ütles piirkonnas kokku 1665 inimest. Protsendid vastavalt: Olustvere vald 73,28, Suure-Jaani linn 69,1 ja Suure-Jaani vald 68,42. Eesti keskmine oli 66,83%. Oleme ühe tee alguses.
Rahvakalendri tähtpäevadest on selles kuus kolletamispäev. Öeldi, et kui kolletamispäeval on mets juba kollane, siis tuleb varajane kevad ja lühike talv, kui aga kolletamispäeval mets veel roheline on, siis tuleb pikk ja sügava lumega talv ning hiline kevad.
Oktoobris tähistab luterlik maailm lõikuspüha. Sel ajal on kõigis kirikutes kombeks pidada tänujumalateenistusi. See on aeg, kui saab tagasi vaadata ja olla tänulik selle eest, mis on olemas ning mitte liiga palju mõelda ning kaevelda puuduva üle. Niisama oluline lõikuspüha sõnum on: jaga olemasolevat neile, kel seda napib.
Eestimaalane on ikka olnud talvetagavara varuja ja koguja. Maapiirkondades on siiani üsna vähe neid peresid, kes kogu oma toidupoolise igapäevaselt poest ostavad. Kel vähegi hoidmise võimalust, see kasvatab või ostab talvekartuli ja teeb hoidiseid – just sellise maitsega nagu tema perele kõige rohkem meeldib. Konservantideks vaid tuntud ja aastaid kasutatud sool, suhkur ning äädikas. Sel aastal on keldrite-külmikute täitmisele kaasa aidanud suurepärane seeneaasta. Loodetavasti hakkavad kõigil varud salve saama ja võib üle minna talvisele elurütmile.
Värvilist sügist kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : November 2003