SEPTEMBER - Anno Domini 2003
September. Selja taha on jäänud puhkuste ja reisimise aeg. Käes on saagi koristamise ja uute alguste kuu.
Traditsiooni kohaselt algab Eestis esimesel septembril – teadmiste päeval – õppetöö enamuses koolides. Iga aastaga räägitakse järjest rohkem elukestvast õppimisest. Uued teadmised on vajalikud igal elualal ja kõigile.
On sümboolne, et teadmiste ja rahu päev on ühel päeval. Ütleb ju vana-hiina mõtteteragi, et sõja põhjuseks on teadmatus selle tulemustest.
Rahvakalendri tähtpäevadest on septembris tuntuimad madisepäev ja mihklipäev.
Suure-Jaanis öeldi vanasti, et kustpoolt madisepäeval tuul on, sealt tuleb kõige selle talve sula.
Mihklipäeval ennustati samuti ilma. Öeldi, et kui mihklipäeva paiku müristab, siis tuleb soe ja pikk sügis, kui mihklipäeval tuul lõunast on, siis on pööripäevani enam soe kui külm ilm, aga kui tuul põhja poolt on, siis saavat külm tali olema.
Viljandist on kirja pandud, et kui mihklepäe vanas kuus on, siis sel aastal tuleb vana siimnega külida; kui jälle noores kuus on, siis uue siimnega.
Lõuna Viljandimaal – Paistus ja Tarvastus – tegid karjased mihklipäeval karja juures kooke, keetsid ja küpsetasid. Mitmel pool öeldi, et mihklipäevaks peavad kõik tööd lõpetatud olema. Siis tapeti oinas ja tehti muud hea-paremat – kus sepikut ja õlut, kus porgandipirukat, kus karaskit, kus kaale, liha ja kartulit.
Septembris on sünniaastapäevad Villem Kapil ja Mart Saarel. Villem Kapi sünnist möödub tänavu 90 aastat. Mart Saart peetakse selgi korral meeles 6. septembril Hüpassaares toimuva juba traditsiooniks saanud laulupäevaga.
Kuu keskel ees seisva otsustava valikuga seoses meenutan siinkohal 23. augustil Paides kirja pandut: “Kõige halvem valik on mitte valida. Ära arva, et Sinust ei olene midagi ja tee oma valik ise, et keegi teine ei otsustaks Sinu eest Sinu enese ja Eestimaa saatust!”
Ilusat saabuvat sügist ja teadasaamiste rohket kooliaastat kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : September 2003