AUGUST - Anno Domini 2003
Soojade ilmade ja pimedate ööde kuu – august – on käes.
Esimene augustikuu laupäev on Suure-Jaanis juba 43. korda toimuva Järvepeo päralt. Sel aastal lisab üritustele kaalu linna 65. aastapäev. Vaatamist-kuulamist-osalemislusti jagub seekord kaheks päevaks.
Paljudele külaliikumise sünonüümiks saanud Kuhjaveres tulevad kuu teisel laupäeval kokku külade ja seltside asja ajajad – tegutsejad.
Rahvakalendri tähtpäevadest on augustis tuntuim rukkimaarjapäev.
Lõuna-Viljandimaal öeldi, et selleks ajaks peab rukis maas olema. Põltsamaalt on aga kirja pandud, et sel päeval tehti esimene rukkikülv, kui taheti, et oras sügiseks täis jõuaks kasvada.
Rukkimaarjapäevaks tehti mõnel pool uudist rukkileiba ja Tarvastust on üles tähendatud, et keedeti ka kitseliha.
Veel ennustati rukkimaarjapäeval. Vana-Võidus öeldi, et kui kured sel päeval kõrgelt lendvad, siis kasvab pikk rukis, kui aga madalalt, siis jääb rukis lühikeseks.
Kuu teise kümne lõpetab taasiseseisvumispäev. Jälle kord põhjus mõelda meie riigile ja tema tulevikule. Eriti, kui pidada silmas septembri teisel nädalavahetusel ees seisvat valikut.
Mis on iseseisvus? Kas me tegelikult oleme tänapäeva globaliseeruvas maailmas ise seisvad? Või näib see vaid nii? On iseseisvus hea või pole seda mitte?
Kaheksakümmend aastat tagasi alustas Suure-Jaani linn (toona küll veel alev) iseseisvana, olles eraldunud Taevere vallast. Sedagi iseseisvust võime tänases päevas oma tänase tarkusega mitmeti hinnata. Teatavasti ütles linnavolikogu eelmisel aastal “jah” ühinemisele ümbritsevate valdadega. Pärast vallavolikogude ”ei”-otsuseid tuli aga tõdeda, et üksi võib küll soovida, oleks vaid kellegagi ühineda.
Igal asjal olla kaks otsa. Erinevatelt positsioonidelt vaadates võib pilt hoopis erinev tunduda. On ju teada lugu sellest, kuidas grupp pimedaid katsus elevanti ja mida nad seejärel looma välimuse kohta rääkisid.
Septembris otsust tehes tuleb igaühel ise kaaluda, millisel juhul saab rohkem plusse, millisel aga miinuseid.
Päikselist augustit, et kõik saaksid oma patareid talveks ära laadida!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : August 2003