JUULI - Anno Domini 2003
Juuli. Suur suvi peaks käes olema - aga võta näpust. Tihti tundub aknast välja vaadates, et sügis ongi juba tulnud. Öeldakse, et aastad pole vennad. Kuid ega kurta tohi: piirkonna suvised esindusüritused – Suure-Jaani Muusikafestival ja Olustvere pargipidu – on mõlemad ilmataadi soosingu osaliseks saanud. Kõik väliüritused toimusid ja kui kontserdikorraldajad olid planeerinud, et vaadatakse päikesetõusu, siis nii ka juhtus, hoolimata eelnevate ning järgnevate hommikute sombust ja vihmast. Hea ajastus? Või mõtleb tõesti kuskil keegi meie peale?
Kui vaatame kalendrisse, siis näeme, et juulikuusse jäävad heinamaarjapäev ja seitsmevennapäev.
Maarjapäevade kohta rääkis vanarahvas, et naised peavad siis punast veini jooma – kui tahavad, et põsed kenasti roosad püsiksid. Üks vanaproua on meenutanud, et sel päeval pani tema ema kõik oma pisikesed tüdrukud ritta ja igaüks sai ühe pisikese-pisikese pitsi magusat punast veini. Ja nii igal aastal. Ilusad punased põsed on vanaproual siiani.
Suure-Jaani kihelkonnast on kirja pandud, et heinamaarjapäeval ei tohi heinakuhja teha, pikne lööb selle põlema. Viljandis aga soovitati just sel päeval vihtasid teha, saavad kõige paremad vihad.
Seitsmevennapäeval ennustati ilma. Kui sadas, siis jätkus see nii kas seitse tundi, seitse päeva või seitse nädalat. Kui aga sel päeval kasvõi natukenegi kuiva pidas, siis öeldi, et hein saab ilusasti tehtud. Kolga-Jaanis aga räägiti, et sel päeval ei tohi jõe ääres kõndida – palju inimesi upub sel aastal ära.
Juuli on puhkuste ja veepidude aeg: kuu esimesse poolde jäävad Suure-Jaani ja Tääksi Veepidu. Jätkub ka muusikaürituste rida: Suure-Jaanis toimub vabariiklik trompetistide suvelaager ja selles osalejate kontserdid.
Augustikuu kahel esimesel päeval tähistab Suure-Jaani linn oma 65. sünnipäeva. 2. augustil toimub juba 43. korda Järvepidu, eelmisel õhtul on kõik oodatud tasuta sünnipäevakontserdile. Kuuldavasti ootab vaatajaid-kuulajaid ka üks meretagune üllatus.
Ilusaid suveelamusi kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : July 2003