JUUNI - Anno Domini 2003
21. juunil algab suvi. On kõige lühemate ööde kuu.
On lastekaitsepäev ja leinapäev, on nelipühad, võidupüha, peetripäev ja jaanipäev.
Jaanipäeva toimetamiste kohta on Suure-Jaani kandist teada järgmist: “Jaanituli korraldati jaanilaupäeva õhtul. Tuli süüdati pärast päikeseloojangut. Siis said inimesed talutööd lõpetatud ja rahval oli aega kokku tulla. Tuleasemeks valiti mõne talu kõrgem küngas. Hea, kui lähedal oli kiik. Tavaks oli, et jaanituli korraldati kohas, kus peres elas Jaani-nimeline mees. Jaani talust toodi siis õlut tule juurde. Selle talu pere poolt korraldati ka tuleplats. Tõrvatünn prahiga kinnitati kõrge ridva otsa. Süütaja pani ridva otsa kasetohtu ja süütas selle abil tõrvatünni. Tõrvatünn põles paar-kolm tundi. Kui tuli lõppema hakkas, kukkusid tünniriismed alla ja põlesid veel edasi veidi aega.”
Lõuna-Viljandimaal öeldi, et kui jaanipäev reedi on, siis saab palju ristsid sel aastal olema. Meie viimaste aastate kasinale “lapseõnnele” sellest vanast tarkusest lähtuvalt sel aastal leevendust loota pole.
Suure-Jaanis on see ka “aasta ürituse” – “mööblimessi” ehk õige nimega Suure-Jaani Muusikapäevade kuu. Juba kuuendat korda! Igal aastal lisandub kontserdipaiku ning seekord kõlab muusika kirikust ja lossist Hüpassaare soodeni.
Kuu lõpetab aga alati nii stiilne Olustvere pargipidu – tänavu saab loss saja aastaseks.
Ilusaid suveelamusi kõigile!
Loodetavasti leiate aasta lühimal ööl ka oma sõnajalaõie.

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : June 2003