APRILL - Anno Domini 2003
Päike käib üha kõrgemalt ja kuigi öösiti veel külmagi teeb, vulisevad veed aina vilkamalt. Varjulistest kohtadest leiab vaid üksikuid määrdunud lumejäänuste “saarekesi”. Maakonnalinnas on nähtud vuramas automaailma “kevadekuulutajat” - esimest lahtist kabrioletti. Looduses ringi liikuja leiab iga päevaga ühe enam märke, mis kevade edenemisest aimu annavad.
Lõppenud kuusse jäi aga lisaks paljudele toredatele sündmustele üks, mis kõigele varju heidab – 20. märtsil algas järjekordne sõda. Oleme küll jõudnud kahekümne esimesse sajandisse, aga ikka ja jälle kordub kõik. On öeldud, et kui räägivad relvad, siis vaikivad diplomaadid. Loodetavasti saavad viimased peatselt jälle sõna.
Aprillikuus on mitu rahvakalendri tähtpäeva ja esimene püha – Ülestõusmispüha – mida kristlased tähistama hakkasid. Paljude jaoks on siiski rohkem tuntud ja tähistatud nn munadepüha. Ilmselt oleme kõik mune värvinud, neid üksteisele kinkinud, mune koksinud ja muidki kombeid täitnud. Rõõmu ennekõike lastele, aga ka kõigile neile, kes väikestest asjadest tuge ja hingele jõudu oskavad leida.
Kuu algas karjalaskepäevaga. Suure-Jaani kihelkonnast Sürgavere külast on 1927. aastal kirja pandud, et kui sel päeval kured üle karja juhtusid lendama ja ei tahetud, et karjaga midagi halba juhtub, siis tuli sõnu teada ja neid lausuga. Sõnad ise olid järgmised: "Teele, teele, valge lindu linnukene. Kui sa üle meite karja lendad, siis pane loor silmi ette! Kui üle küla karja lendad, siis pane kingad jalga!"
Palmipuude pühaks toodi tingimata pajuurbi vaasi ja keedeti tanguputru. Odrad pidid siis nii jämedad kui urvad tulema.
Künnipäeval vaadati aga viljad üle: kui rukkioras siis haljas oli, olid hilised külid head.
Jüripäev on kõigile teada kolimise päev. Enamasti oli tegemist puhkepäevaga. Osa moonakaid kolis, ülejäänud tegid vaid hädalisi töid. Suuri põllutöid ette ei võetud. Kolga-Jaani kandis usuti, et jüripäeval tuleb enne päikese tõusu üks vagu üle põllu künda, et siis on põld kergem harida. Uusna kandist on teada õpetus, et enne jüripäeva peavad kapsad maha tehtud olema, muidu ei kasva pead või on liiga pehmed. Aga Suure-Jaani kihelkonnast on 1889. aastal üles tähendatud hoopis huvitav õpetus: “tahad hästi kollast võid saada, siis püia enne jüripäeva kollane liblikas kinni ja anna lehmale, siis saab soov täidetud.”
Liblikaid ja soovide täitumist kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : April 2003