MÄRTS - Anno Domini 2003
Siin ta siis ongi – märts. Esimese kevadelõhna kuu. Varsti ta tuleb.
Kevadlõhnadele lisaks on märts vastakaid emotsioone esile kutsuvate tähtpäevade kuu: on emakeelepäev ja leinapäev, on vastla- ja paastumaarjapäev, on kevade “ametlik” algus ja üleminek suvisele ajale. Suure-Jaani kandis on sellel kuul sündinud kaks suurkuju-kunstnikku: Johann Köler ja Paul Kondas.
Vastlapäeva kommetest vast tuntuimad on seajalgade söömine, vurride tegemine ja liu laskmine, et linad pikad kasvaksid. Viljandi kandis räägiti, et vastlapäeval ei tohi tööd teha – õnnetus tuleb majja. Kolga-Jaanis oli komme, et vastlaõhtul lõikasid tüdrukud juukseid ja läksid nendega metsa. Mets pidi kõrgete puudega olema, siis kasvavat tüdrukute juuksed ilusad pikad. Aga Suure-Jaanis võis sel päeval ka oma tulevast pruuti või peigmeest näha: tuli vaid õhtul seajala kondid villase koti sisse panna, selga võtta ja üksinda, teiste teadmata, toa peale viia.
Paastumaarjapäeval sai Suure-Jaani naisterahvas selle eest seista, et või-õnn hea oleks. Selleks tuli valge rätik ja põll ette panna. Kolga-Jaani mehed aga said sel päeval kalasaagi eest hoolitseda: tuli sel päeval kalapüügiriistu liigutada või västraga heinakuhja või mõne muu suurema asja sisse lüüa. Paastumaarjapäev oli veel selleks piiriks, pärast mida enam õhtuti toas tuld ei tohtinud üles võtta. Kui õhtuti veel lampi põletada, tulla halb rukki aasta. Ja kui ei taha, et kanad liiga palju rehitsevad, siis ei tohi maarjapäeval põrandaid pühkida.
Kaunist kevadet kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : March 2003