NOVEMBER - Anno Domini 2002
Novembrit võib nimetada talve ootamise kuuks. Sel aastal tuli lumi küll juba oktoobri keskel maha ja külmakraadegi oli päris palju, aga tõeline talv seostub põhiliselt ikka ajaga advendist Eesti Vabariigi aastapäevani. Ees on aasta kõige pimedamad ja pikemad ööd. November on hingede aeg.
Mida vanarahvas Viljandimaal hingede aja kohta arvas.
“Hingedepäeval (2. novembril) viiakse liha ja muud paremad kraami kausiga tare otsa pääle, neile sugulastele, kes juba surnud on, sest et nad sel päeval sinna tulevad.” (Paistu)
“Hingedepäeval viidi hingedele külakosti. Siis pandi hauale suupisteid, et ka surnud saaks toidust osa võtta. Aga eriti usklikud viisid kausiga lakka toitu, näiteks putru, et majahinged saaksid ka maitsta.” (Kolga-Jaani)
“Kui ingeaeg jäätsid sajab, siis külmeb toine aasta vili ära.” (Halliste)
“Märdipäeva pühitsetakse sellesama söögiga mis hingedepäevagi, s.o verikäkiga.” (Tarvastu)
Aga Suure-Jaani kihelkonnast, täpsemalt Sürgaverest, on 1927. aastal kirja pandud selline rahvatarkus: “Kui “hingede ajal” hästi palju mõistatatakse, siis tulevad kirjud vasikad.” Seega, kes kirjusid vasikaid tahab, see hakaku usinasti mõistatusi mõistatama.
November on ka üks lõbus “sanditamise” kuu: jäävad ju siia nii mardi- kui kadripäev. Tänaseks on vanadest kommetest järel põhiliselt laste kostümeerimise lõbu ja hea-parema lootuses perest-perre käimine. Suuremates linnades hakkab seegi taanduma, sest kasvava kuritegevuse kartuses võõrastele ust ei avata. Meie kandis lastakse vast siiski sante oma külmetavaid küüsi ja valutavaid varbaid soojendama.
Kõige tähtsam päev selles kuus on aga 10. november - isadepäev. Selle päeva tähistamise komme ei ole meil kuigi vana ja seetõttu on kindlatest kõigis peredes järgitavatest traditsioonidestki raske rääkida. Ühte viisi on vaid see, et isade austamiseks lehvivad kogu riigis sini-must-valged lipud, kõik muu on aga iga pere ning inimese enda südame ja fantaasia vili.
Sügismälestuste värvi kirkaid mõtteid hallidesse aegadesse.

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : November 2002