August - Anno Domini 2002
Harjumuspärane kesksuvi on selja taha jäänud ja kohe-kohe saabumas ka kalendrisuve keskpaik. Enamus inimesi on kas puhanud või teeb seda. Jälle kord on ilmad roiutavalt palavad ja tööl olijate mõteteski mõlguvad tihtipeale nädalalõpp ja mererand. Suvetegemised erinevad tublisti talvistest toimetamistest. Kes on hooles perele värske toidulisa kasvatamisega-sissetegemisega, kes reisib, kes teeb remonti, kes puhkab niisama. Vastsed gümnaasiumilõpetajad on oma edasiõppimise valikud teinud või neid lähemal ajal tegemas. Vähemalt neli Suure-Jaani Gümnaasiumi lõpetajat on praeguseks ootusärevusest vabanenud: nad on kõrgkooli sisse saanud. Edu neile edaspidiseks! Ehk tuleb rõõmsatele teadetele veel lisagi, kui pingeridades eespool olijad oma valikud ära teevad. Noorematelegi tuletatakse juba meelde, et sügisel algab jälle kool: piirkonna koolides läheb lahti töövihikute müük.
Eelnev õppimise teema toob meelde kunagise C. R. Jakobsoni Klubi esimehe Peeter Aaviku kirjutatu, mis seisab 1940. aastal Olustvere Põllunduskeskkooli “Abiturientide albumis”: “Ei ole see veel haritud põllumees, kes koolis õppinud kunstväetist tarvitama ja lehmi söödab normi järgi, vaid see, kes enda on välja koolitanud v a i m u i n i m e s e k s talupoja traditsiooni alusel ja seda traditsiooni edasi ehitab”. Ka täna, kui spetsialiseerutakse järjest rohkem, on oluline, et haridusega ei kaasneks vaid konkreetsed erialased teadmised ja oskused, vaid et meie keskel oleks võimalikult palju vaimuinimesi.
Pea iga nädalalõpp ja muudki päevad pakuvad rohkelt suveüritusi. Valida saab igasuguse maitsega vaataja-kuulaja. Tuntud vanamuusika esitaja Andres Mustonen on öelnud, et see ei ole nii, et kus on palju rahvast, seal on hea, ja kus vähe, seal halb. “Asja määravad ikka sisemine kvaliteet ja väärtused”. Neid väärtusi tuleb aga osata märgata ja kvaliteeti hinnata. Eks sellekski ole vaimu vaja.

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : August 2002