August 2018
On august.
Tihti kurdetakse, et meil olla „kaksteist kuud halba suusailma”. Sel suvel ilmselt sellist jututeemat ei ole. Ometigi oli ka juulis pea igas seltskonnas juttu ilmast. Kes kiitis, et lõpuks ometi tõelist suve nautida sai, kes pahandas liigse kuumuse üle. Jah, kolmekümne kraadini – ja hetketi kõrgemalegi – küündinud temperatuurid põhjustasid nii mõnelegi muresid. Põllud ja aiad kuivasid, muru muutus rohelisest aina pruunimaks. Raadiost võis kuulda arutlemist, et võib-olla tuleb sel aastal lehmadele talveks välismaalt heina ostma hakata. Erakordne kuumus roiutas nii puhkajaid kui neid, kel kuumusele vaatamata töö teha. Värskendavat jahedust ei toonud öödki. Üheks ilmaolude tulemuseks on ka suur tuleoht üle Eesti ja põlengud mitmel pool.
Alates 28. juulist kehtestas Päästeamet kõikjal Eestis suure tuleohuga aja ning keelatud on metsas lahtise tule kasutamine. Päästeamet palub kõigil meeles pidada järgmist:
„Suure tuleohuga ajal:
• metsas ja maastikul on keelatud suitsetamine, grilliseadme kasutamine, lõkke tegemine ja igasugune lahtise tule kasutamine, sh selleks ettevalmistatud kohtades, st RMK lõkkeplatsidel;
• väldi mootorsõidukiga looduses sõitmist. Auto tuleks parkida mittesüttivale pinnasele ja mitte sõita ATV-ga turbasel pinnal. Auto väljalaskesüsteem võib kuiva looduse süüdata ja ATV-ga turbapinnal sõites võib koguneda turbamulla tolm sõiduki summutile ning selle kuumenedes ja tagasi maapinnale kukkudes võib puhkeda tulekahju;
• kodus lõket tehes tee lõkkease mittesüttivale pinnale ning hoia käepärast esmased kustutusvahendid. Pea meeles, et lahtist tuld ei tohi jätta järelevalveta, lõkkel tuleb lasta lõpuni põleda, lõkkejäägid kustutada veega või summutada liivaga. Lõket tohib teha vaid nõrga tuulega – kuni 5 m/s.
Muud ohud:
• ära jäta lapsi ega lemmikloomi autosse;
• võimalusel ära tegele õues intensiivse füüsilise koormusega (raske töö, sportimine jm);
• tee puhkepause, tarbi palju vett, viibi võimalikult palju varjus, kanna peakatet;
• kui näed, et kellelgi on terviserikkele viitavaid tunnuseid, küsi, kas ta vajab abi, helista 112.”
Kaunist ja turvalist suve kõigile!

LEILI KUUSK
avalike suhete spetsialist
Avaldatud : August 2018