November 2017
On november – aastal 2017.
21. oktoobril sündis Põhja-Sakala vald. Sündmus tekitab erinevaid emotsioone – ja mitte ainult erinevates inimestes, need erinevad emotsioonid võivad olla igaühes meist. On rõõmu uue sünnist ja on kurbust, et midagi on lõppenud. Kui võrrelda olukorda eestlaste traditsiooniliste tähtpäevade ja kombetalitustega, siis on võib-olla emotsionaalselt kõige sarnasem abiellumine – rõõm, aga samas ka kurbus, et neiu peab lahkuma armsast vanematekodust. Kindlasti on isegi hirmu – mis saab, kuidas edasi?
Suure-Jaani vald – suur Suure-Jaani vald – sündis täpselt 12 aastat enne Põhja-Sakala valda. Ka siis oli palju teadmatust: mis saab edasi? Nüüd võib tagasi vaadata.
Oli probleeme, mis lahenesid nagu võluväel ja peaaegu päevapealt. Näiteks kõik allasutused olid korrapealt „meie” ja tuli ühiselt mõtlema hakata, kuidas neid kõige mõistlikumalt majandada.
Ühes rütmis – ühise meeskonnana – töötava vallavalitsuse kujunemine võttis pisut rohkem aega. Erinevate omavalitsuste töökultuur oli eelnevalt siiski n-ö pisut oma nägu. Kõrvu töötades kujunesid ajapikku välja uue vallavalitsuse ametnike ja töötajate väärtushinnangud ning tavad. Paari-kolme aastaga loksus paika ka struktuur ja selgus, kes milles tugev on ning kus on võimalikud kitsaskohad.
Kõige kauem aega võttis ilmselt see, et tekiksid sidemed erinevates piirkondades elavate inimeste vahel ja valla ühine identiteet. Arvan, et väga palju aitasid sellele kaasa ühised tegemised, mille korraldamisega teadlikult tegeleti. Olgu need ülevallalised spordivõistlused, valla laulu- ja tantsupeod, valla koolide ühised üritused või allasutuste juhtide koolitused, õppereisid ja infotunnid. Eks veel tosin aastat peale ühinemistki oli vahel kuulda, et on „meil” ja „teil”, aga kindlasti oli päris tihti kuulda ka juttu „meil Suure-Jaani vallas”. Loodan, et oskame kõik üheskoos tegutseda nii, et võimalikult kiiresti kuuleksime inimeste juttudest „meil Põhja-Sakala vallas”.
Ilusat hingede aega kõigile!

LEILI KUUSK
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : November 2017