Mai 2017
Käes on mai, aga ikka veel tundub, et talv ei taha taanduda. Tuul on külm, aeg-ajalt sajab lörtsi, öösel on miinuskraadid ja hommikuti tuleb tööletõttajatel autoakendelt jääd sulatada.
Ometi ei ole suvi ja suveüritused enam kaugel – viimane aeg plaane teha: mida teha, millest osa võtta, kuhu sõita?
Mida uut toob seekord valla esindusürituseks kujunenud muusikafestival, toimub see ju juba 20. korda?
Festivali kaugemad külalised on Moskvast, Inglismaalt ja Saksamaalt. Päikesetõusukontserdil on solistiks plokkflöödimängija Ingrid Paul Saksamaalt. Õigeusu kirikus saab kuulata Moskva Püha Danilovi kloostri meeskoori. Koori repertuaaris on vanavene koorimuusika, rahvamuusika ja kasakate laulud. Suvealguse kontserdil Vanaõues ja ERSO kontserdil on solistiks viiulimängija Daniel Kogan Moskvast.
Daniel Kogan sündis andekate muusikute perre – ta on Leonid Kogani ja Jelizaveta Gilelsi lapselapse ning kuulsa dirigendi Pavel Kogani vennapoeg. Muusikaõpinguid alustas ta juba kuueaastaselt – Marina Kesselmani juures, tänaseks on ta esinenud paljude tunnustatud orkestritega ja üles astunud paljudel festivalidel. Daniel Kogan mängib Francesco Ruggieri 1660. aastal valmistatud viiulil.
Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees seisab sel aastal Alexander Prior Londonist. Venelannast ema poolt põlvneb ta omanimelise süsteemi loonud kuulsast vene lavastajast, teatrijuhist ja teatriteoreetikust Konstantin Stanislavskist. Oma muusikuteed alustas Alexander imelapsena oma vanemate toel ja juhatusel, kuid mõne aastaga kasvas imelapsest särav helilooja ja dirigent.
Alexanderi senine elukäik on tõeline sensatsioon! Juba 18-aastaselt dirigeeris ta oma kuuendat sümfooniat, juba 7 aastat etendatakse tema balletti „Mowgli“ Moskvas ja ta on Peterburi Konservatooriumi ajaloos noorim – 17-aastasena – lõpetanud dirigent.
Alexander on teinud ülimenukaid kontserte Taani Kuninglikus Ooperis, Leipzigi Ooperis, Gewandhaus Orkestri ees, Bavaaria Riigiooperis Münchenis, Hispaania Raadio ja Televisooniorkestris, Viini Kammerorkestris jm. Tema kompositsioonide loetelu on ulatuslik, sealhulgas väga prominentsed tellimustööd: ballett „Mowgli“ Moskva Riiklikult Balletiteatrilt, mil helilooja oli alles 13-aastane! Sümfoonia nr 4 „Gogol“, mis on valminud Peterburi Kultuurikomitee tellimusena. Tema sümfoonilisi ja kammerteoseid esitatakse üle maailma.
Praegu vaid 25-aastasest muusikust valmis 2012. aastal dokumentaalfilm „Tööpealkiri: Imelaps”, mille režissöör, produtsent ja stsenarist on Marianna Kaat. Filmi sünopsisest võime lugeda: „Väikeseks Pavarottiks kutsutud Alexander Prior esines juba 10-aastaselt maailma muusikaeliidi ees. Inglasest isa finantseerib poja õpinguid Peterburis ning venelannast ema korraldab tema esinemisi ja saadab teda igal eluhetkel. Vanemad üritavad leida muusikamaailmas seda õiget rada, mis aitaks Alexandril tippu tõusta. Alex ise naudib muusika sees olemist. Temas on nooruslikku ülevoolavat kirge ja samas sügavat igavikulist mõistmist loomisest.”
Alexander Prior on Edmontoni Sümfooniaorkestri peadirigent.
Kuulama-vaatama tasub tulla ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia galakontserti. On ju pakutav võimalus üsna ainulaadne: lõpetajate kontsert toimub igal aastal Tallinnas Estonia kontserdisaalis, kus kuulajateks on põhiliselt lõpetajate vanemad, sugulased ja tuttavad. Tänu koostöölepingule on Suure-Jaani rahval juba kolmandat korda võimalus samuti seda kontserti nautida.
Aiakohvikute päev tõotab tulla huvitav – lisandub uusi kohvikuid ja ehk õnnestub maitsta isegi maakonna tippkondiitri küpsetatut. Täpsem info järgmises Leoles.
Traditsiooniks saanud rahvusvahelise noorte puhkpilliorkestri Wersalinka kontsert toimub sel aastal oodatust rohkem kui kuu aega varem: juba 15. juulil.
17.–20. augustil tähistatakse Urmas Lennuki kirjutatud suure suvelavastusega „Lembitu – kuningas ilma kuningriigita” Madisepäeva lahingu 800. aastapäeva. Väärikas aastapäev, mis toob Lõhavere linnamäele neljal õhtul vaatajaid nii lähemalt kui kaugemalt. Et etendusi on vaid neli ja tribüünid ei ole kummist, tasuks soovijatel piletid juba täna eelmüügist soetada. Kes on need noored, kelle tänast nägemust sadu aastaid tagasi toimunust näha saab, sellest võib täpsemalt lugeda leheküljelt 7. Kas tunnete nime järgi ära – suvelavastuses osaleb nii mõnigi telesarjadest tuttav näitleja?
See on ainult väike valik suvel vallas pakutavast, täpsem info valla kodulehelt, Näoraamatust ja kultuuri/rahvamajade kodulehtedelt.
Päikest kõigi päevadesse!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : May 2017