Veebruar 2017
On veebruar.
Eesti Vabariik saab kohe-kohe 99 aastat vanaks. Juba mõnda aega käivad ettevalmistused ees ootavaks juubeliaastaks. Jälle on muu hulgas teemaks ka Eesti märk. Nii nagu viisteist aastat tagasi. Siis käisid tulised arutelud ja vaidlused eelmise Eesti märgi üle. Et kas saadi see, mida oodati ning kas märk on ikka nii palju väärt kui selle väljatöötamiseks kulutati.
Leole üldjärjenumbriga 28 oli esimene, mida toimetas allakirjutanu – seega sai lehe praegusel toimetajal äsja täis 175 toimetatud Leolet. Alates juulist 2002 iga kuu üks number. Seda esimest numbrit vaadates hakkas silma üks Kuu küsimuse vastus, mis kõlab täna võib-olla aktuaalsemaltki kui tookord. Jaanus Siimu küsimusele „Milline võiks olla Suure-Jaani märk ja mida arvate vastloodud Eesti märgist?” vastas kunstnik Tõnu Kukk: „Suure-Jaani vajaks oma märksüsteemi. Tuleks leida autor, kes kirjutaks intrigeeriva sisuga kirjandusteose, näidendi või filmi. On ju Lutski väikese Paunvere sama valemiga suureks kirjutanud. Eestis võiks Suure-Jaanit promoda ka muistse vabadusvõitluse teemalise stiilse koomiksiga ja sotsiaalvaldkonnas rõngasristi-Annele pühendatud haigla või kloostriga. On ju tänagi levimas kaasaegseid katke, mis nõuavad altruistlikku lähenemist. Mis puudutab Eesti märki, siis lähitulevikus Euroopa Liidus olles, on meil tõenäoliselt võõramaalastest siiber ja Eesti märgiks saab "Leave from ESTonia!"”
Võõramaalaste teema on viimasel ajal palju kõneks – vist isegi rohkem ja teise nurga alt kui Tõnu Kukk juunis 2002 Jaanus Siimule vastates silmas pidas. Muistse vabadusvõitluse teema on samuti sel aastal päevakorras – möödub ju 800 aastat Madisepäeva lahingust. Loodetavasti rullub augustikuus Lõhavere linnamäel vaatajate ette suveetendus eestlaste kroonimata kuningast Lembitust. Kui „intrigeeriva sisuga näidend” see on, selgub peagi.
Ilusat alanud kukeaastat!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : February 2017