Detsember 2016
Detsember – aasta viimane kuu. „Alles ta algas!”, ütleb ilmselt nii mõnigi.
Tundub, et alles algas ka Suure-Jaani suurvalla – nagu paljud seda nimetavad – aeg. Ometi tuleb tõdeda, et nelja omavalitsuse – Olustvere valla, Suure-Jaani linna, Suure-Jaani valla ja Vastemõisa valla – ühinemisest möödus oktoobris juba 11 aastat. Praegu käivad jälle ühinemisläbirääkimised – selgi korral ühe linna ja kolme valla vahel. Nüüd on riik näidanud suuremat initsiatiivi kui eelmiste ühinemiste ajal, ähvardades vähem kui 5000 elanikuga omavalitsusi sundliitmisega. Võib-olla just seetõttu tundub ühise identiteedi leidmine ja nime valimine sel korral raskemgi olevat – kandsid ju tosin aastat tagasi kaks omavalitsust neljast ühist nime Suure-Jaani ning sisuliselt asusid nende keskusedki ühes kohas. Õhus on mitmeid küsimusi, mis kohati lausa kirgi üles kütavad. Kas nimetada edaspidi valda tema keskuse järgi või püüda tuletada nimi tulevase valla geograafilisest asukohast? Kas kuulata ajaloolaste, koduloo-huviliste ja nimekomisjoni soovitusi? Kas pidada oluliseks, et võimalikult väike arv aadresse muutuks? Kas … 2017. aasta alguseks peavad neli volikogu valla nime osas – ja paljudes teistes küsimustes – kokkuleppele jõudma – kui soovitakse ühineda.
Suure-Jaani valla kodulehel toimus küsitlus, kus kõigil oli võimalik tulevasele ühinenud vallale uut nime pakkuda või mõnd väljapakutud nime toetada. Pakuti nimesid Sakala vald, Põhja-Viljandimaa vald, Soomaa vald, Kesk-Eesti vald, Lehola vald, Leole vald, Lembitu vald, Vägi vald, Põhja-Sakala vald, Sakalamaa vald, Loode Viljandi vald, Põhja-Viljandimaa vald, Tuleviku vald, Navesti vald, Ärma vald, Valula vald, Ühtehoidev vald, Sõpruse vald, Loode-Viljandimaa vald, Õnne vald, Kodupaiga vald, Lootuse vald, Põhjaka vald, Suurkõnnu vald, Taevere vald, Teguse vald, Valhalla vald, Viiskand vald, Õnnistu vald.
Kokku toetati pakutud nimesid rohkem kui 450 korral. Kõige rohkem oli neid, kes eelistasid pakututest nime Sakala vald – 37,1% vastanutest (lisaks veel nimekujud Põhja-Sakala vald ja Sakalamaa vald – kokku 4% vastanutest). Nime Põhja-Viljandimaa vald toetas 18,5% vastanutest, Soomaa vald – 6,6% vastanutest, Kesk-Eesti vald – 6,4% vastanutest ning Lehola vald ja Leole vald – kokku 8,4% vastanutest.
Kuigi küsitluse eesmärgiks oli uurida, kui paljud toetavad uusi väljapakutavaid nimesid, pakuti ka kõiki praeguseid (Suure-Jaani, Kõo, Kõpu, Võhma) ja endiseid (Olustvere) nimesid. Samuti pakuti ka selliseid nimesid nagu Kõvõkõ-Jaani vald, Eesti vald, Erivajadustega vald, Lempsi vald, Väikelinna vald, Kolme-õõõ vald, Jaani-õõõ vald, Suure-õõõ vald ja Sund vald. Kas nende pakkumiste tegijad mõtlesid tõsiselt, et pakutav sobiks tulevase valla nimeks – see jäägu igaühe enda mõelda.
Talv on juba oma nägu näidanud – novembri esimeses pooles kattis maad lumevaip ja kraadiklaas näitas enamasti miinuskraade. Suuremaid külmasid pole aga veel olnud – novembri teises pooles olid õues põhiliselt plusstemperatuurid ja lume asemel sadas vihma. Esimene advendiküünalgi tuli mõnes Eestimaa paigas süüdata vihmas. Kuu viimane päev oli nagu pisike kuu kokkuvõte – kuigi maa akna taga muutus tund-tunnilt valgemaks, katsid aknaklaasi vihmapiisad ning külmagi oli õues vaevalt kraadijagu.
Suure-Jaanit ehib sel aastal uhke hõbekuusk. Umbes 12 meetri kõrgune puu kasvas Ants Liiguse elamu aias Vambola tänaval. Peremees meenutas, et puu istutati aeda 1985. aastal ja nentis, et tänaseks päevaks oli see aia jaoks liiga suureks kasvanud.
Vastemõisa rahvamaja juurde paigaldatud kuusk kasvas Kobruvere külas Toominga kinnistul perekond Simsoni heinamaal.
Suur tänu kaunite puude eest Milvi ja Heino Simsonile ning Ants Liiguse perele!
Lehega on sel korral kaasas järgmise aasta kalender. Et peagi saabuva aasta suvel toimub 20. muusikafestival, on kalendrifotod tehtud just festivali erinevatel kontsertidel valla eri paigus. Kalendrist leiate traditsioonilistele tähtpäevadele-pühadele lisaks ka meie suurmeeste sünniaastapäevad ja saate infot vallas järgmisel aastal kavandatavate tähtsündmuste kohta.
Ilusat jõulude ootamist!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : December 2016