Mai 2016
Mai. Aeg hakata suveks plaane tegema. Suure-Jaani kandi üheks suuremaks suviseks ettevõtmiseks on juba üheksateistkümnendat aastat muusikafestival. Festival ootab sellelgi korral kõiki. Tulge kontserditele muusikast head emotsiooni saama, tulge konkurssidele uute noorte talentidega tutvuma, tulge lõunatundidesse huvitavate inimestega kohtuma, tulge loodusesse selle ilu nautima, tulge näitustele loojate poolt tehtut vaatama, tulge kohvikutepäevale maitsma ja uudistama.
Mis huvilist ees ootab? Lühidalt võib vastata, et traditsiooniliselt hea kava ja n-ö kvaliteedimärgiga esinejad.
Festivali avakontsert toob kuulajate ette Mart Saare nimelise lauljate konkursi laureaadid, Saare muuseum võõrustab aga noort pianisti Sten Lassmanni. Avapäeva õhtul ootab Lubjassaare muuseum kõiki keelpillimuusika ja Köleri sõpru. Johann Köleri 190. sünniaastapäeva tähistamise jätkuna räägib kuulsast kunstnikust kunstiteadlane Aleksandra Murre.
Laupäev keskendub laulule. Kuulajate ette astuvad nii noored lauljad kui bariton Jaakko Kortekangas Soomest ja tenor Mati Kõrts. Õhtul ootab aga muusikahuvilisi Tääksi vesiveski, kus Hortus Musicus hulle päevi lubab.
Pühapäeval, 19. juunil on Suure-Jaanis aiakohvikute päev. Oodatud on kõik kohvikupidajad ja -külastajad. Sel aastal on plaanis kohvikutes ka rohkelt tegevusi pakkuda – väikestest ülesastumistest kuni malemängu ja seltskonnatantsude õppimiseni. Lõunatunnis on koloriitne koorijuht ja pedagoog, Gustav Ernesaksa õpilane Tiia-Ester Loitme. Lauljate konkursi ja heliloomingu konkursi tulemused selguvad õhtul Suure-Jaani kirikus, kus kontserdil ühendavad oma jõud tütarlastekoor Ellerhein ja Kristjan Kannukene.
Esmaspäeval saab lõunatunnis kohtuda laulja, helilooja ja MTÜ Saagu Valgus asutaja Siiri Sisaskiga. Õhtul ootavad festivalikülalisi Olustvere loss ja Vanaõue puhkekeskus. Paar tundi enne astronoomilise suve algust kõlab Vanaõuel „Suvi“ Vivaldi tsüklist „Aastaajad“.
Teisipäeval kohtub lõunatunnis huvilistega filosoof ja esseist Mart Raukas. Mees, kes on Tartu Ülikooli lõpetanud teoreetilise matemaatika erialal, saanud filosoofiakandidaadi kraadi filosoofia ajaloo alal ning on 2006. aastast Usuteaduste Instituudi filosoofiaprofessor. Tema dokumentaalfilmi „Parreesia“ vahendusel saab tutvuda vaimuliku ja ohvitseri Einar Laignaga. Parresiast on tõe väljaütleja – isik, kes omab moraalset kohustust rääkida julgelt ja kõigest ning kes tõde väljendades seab ennast teadlikult löögi alla. Einar Laigna väljaütlemised tabavad ühtmoodi valusalt elukutselisi poliitikuid, usumehi, arvamusliidreid, intelligente, nominente kui väliseestlasi. Õhtul saab kooli aulas kuulata sümfooniaorkestrit – EMTA oma – ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 2016. aasta lõpetajate galakontserti. Hilisõhtul ootab vene vaimuliku ja ilmaliku koorimuusika nautijaid õigeusu kirikus Peterburi Maria Teatri kammerkoor.
Kolmapäeval kohtub lõunatunnis kuulajatega festivali kunstiline juht, Suure-Jaani valla aukodanik, aprillis 60. sünnipäeva pidanud Andres Uibo. Loodetavasti tuleb siis tema Suure-Jaanis tuntud tegemistele lisaks juttu ka progressiivrocki hõngulisest noorpõlvest, ansamblitest Noor Eesti, Synopsis, Atrium jt ning kaheksakümnendatest aastatest, mil Eestist pärit orelikunstnik siinsete estraaditähtedega võidu suurel Venemaal ringi sõitis – vaid selle vahega, et esines orelisaalides. Õhtul ootab muusikahuvilisi üks festivali n-ö maiuspaladest: ERSO, lõunanaabrite esinduskollektiiv, segakoor Latvija ja tänavuse Grammy-auhinna üks viiest nominendist, Singapurist pärit dirigent Darrell Ang kannavad ette Andres Uibo Sümfoonia nr 1 ja Mozarti viimase teose „Reekviem“, mis jäi helilooja surma tõttu lõpetamata ja mille lõpetas Franz Xaver Süssmayr.
Festivali viimane päev, 23. juuni algab traditsiooniliselt päikesetõusukontserdiga Hüpassaare rabasaarel. Seekord on soos rahvusvaheline koosseis: soo-orkestrit dirigeerib Darell Ang ning solistiks on Vladimir Miller – basso profondo Peterburist. Vahelugemised Jaan J. Leppik. Enne jaanitule süütamist saab veel kuulata „heliloojate-heliloojat“ Bachi jazzivõtmes kirikus ning lõpetuseks Tõnis Mägi ja Kärt Johansoni autorikontserti kooli aulas. Jaanipeolisi tantsitab sel korral ansambel Viiser.
Ilusaid elamusi suve oodates!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : May 2016