Detsember 2015
Detsember. Esimene advendiküünal on süüdatud ja linnade tänavad siravad aastavahetuse tuledes.
Ühe tänavuse talve jõulukontserdi tutvustuses kirjutatakse: „Jõuluaeg on minu lemmikaeg. Aeg enda sisse vaadata. Aeg andestada. Aeg armastada. Aeg olla koos oma sõpradega.“ Väga ilusad mõtted – kuigi selline enda sisse vaatamise, sõpradega koos olemise ja armastuse aeg võiks kesta kogu aasta. Või ei oskaks me siis seda hinnata? On ju luuletajagi kirjutanud, et aeg koob argielukangasse kaunistuseks pidupäevi – mida üksluisem põhi, seda säravam triip.
Aga ehk on jõuluaeg ka aeg andeks paluda? Vahel teeme kellelegi haiget seda endale teadvustamata, sellest aru saamata – märkamatult, möödaminnes. Võib-olla on just jõuluaeg selleks sobiv, et vähemalt iseendas selle eest andeks paluda? Veel parem, kui vabandused ka haiget saanuteni jõuaks.
Hea on süüdistada „kiiret aega“, et me tihti nii vähe meid ümbritsevate inimeste tegemistest hoolime. Kerge on mõelda, et kodakondne või töökaaslane ongi selline mossis ja teiste tuju rikkuv tüüp. Aga kas oleme püüdnud aru saada, miks ta selline on? Või – miks ta selliseks on muutunud? On tal mingi mure? On talle liialt suur töö- või vastutuse koorem õlgadele laotud? Mis teda häirib? Miks tema enesekindlus on kannatada saanud ja vägi vähenenud? Võib-olla aitaks juba ainuüksi huvi tundmine ja kaasa mõtlemine naeratuse tagasi tuua?
Detsembrikuu Leolega on kaasas 2016. aasta kalender. Tänan kõiki, nii õpetajaid kui emasid, kes vastasid minu kutsele ja tõid kalendri jaoks laste joonistusi. Valitud 14 tööd on joonistanud 5–15-aastased lapsed, kes elavad Kõidamal, Suure-Jaanis, Metskülas, Olustveres, Kobruveres, Navestis, Vastemõisas, Käreveres, Võivakul ja Reegoldis. Laura, Heilika, Annika, Jane, Gerli, Sandra, Markuse, Merilini, Maiko, Monise, Minnamari, Anna-Liisa, Etheli ja Annaliisa joonistused jõuavad inimesteni 2900 eksemplaris – pea igasse Suure-Jaani valla kodusse ning kaugemalegi: Suure-Jaani valla koostööpartnerite ja turismimessi Tourest külastajate tööruumidesse ja kodudesse. Suur tänu kõigile noortele kunstnikele!
Kalendris on tavapärasele infole lisaks kirjas ka vallas planeeritavad suuremad sündmused. Käesoleva aasta kogemuse põhjal soovitan huvilistel aeg-ajalt siiski valla kodulehe kalendrist üle kontrollida, kas sündmus ikka plaanitud ajal toimub – vahel tuleb ette asjaolusid, mis sunnivad korraldajaid muudatusi tegema. Loodetavasti on selline olukord siiski väga erandlik ja kalendris kirjas olevat saab plaanide tegemisel aluseks võtta.
Kaunist jõulude ootamise aega kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : November 2015