Oktoober 2015
Oktoober on käes. Jälle kuulen Trio seinakalendri omaniku suust hüüatust, et aastalõpp juba paistab. See oleks nagu „eile“ olnud, kui ta kalendrilehte keerates samamoodi imestunult hüüatas. Aasta on kiirelt läinud.
Mis siin aastast rääkida – kümme aastat on pea märkamatult möödunud. Alles see oli, kui neli omavalitsust ühinemisplaane pidasid – nüüd peetakse juba valla 10. sünnipäeva pidu. Teiste ettevõtmiste seas toimub aastapäeva tähistamiseks ka konverents „Omavalitsus muutuvas maailmas“.
Peame tõdema, et maailm on palju muutunud – ka ainult viimase aastaga. Nii kiirete muutustega on raske kohaneda – veel raskem on neid mõista. Mis on juhtunud? Miks? Mis edasi saab? „Vorsti kaks otsa“ tunduvad üksteisest väga kaugel olevat – „hoopis teine asi“. Kodust pagenuna võõrast riigist abi loota tundub midagi hoopis muud kui oma õuel abi paluvad pagejad. Ja paljudel juhtudel ongi asjad erinevalt poolt vaadatuna hoopis teistsugused: riigireetur on kellegi jaoks tippluuraja ja okupeerimine hoopis vabastamine.
Raskestimõistetava mõtestamine on üks teadlaste pärusmaid. Euroopa Ülikooli ökoloogia osakonna armeenia juurtega juhataja Ruben Mnatsakanian ütles ühes hiljutises teleintervjuus, et demograafia määrab kõik. See on nagu ühendatud anumad: eelmise aastatuhande teises pooles kujunesid välja Euroopa koloniaalimpeeriumid, Euroopast mindi Ameerikasse, Indiasse, Aafrikasse, Austraaliasse ... Mindi ja jäädi. Väga paljud kristlikud kirikud seisavad mingi teise templi varemetel. „Et ühiskonda stabiilsena hoida, on vaja, et naise kohta sünniks keskmiselt 2.1 last“. Eestis on see number umbes 1,5 ja mõnedes Euroopa riikides vaid 1,2. Ruben Mnatsakaniani poolt väljaöeldu ei pruugi meeldida, aga mõtlema peaks see ikkagi panema.
Ilusat valla sünnipäevanädalat ja õnne – seda on alati vaja!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : October 2015