September 2015
September ja sellega paljude jaoks ka uus (õppe)aasta on käes. „Head uut aastat“, kostab mitmel korral hõikeid augusti lõpus koolimajas liikudes. Augustikuu ilusad soojad ilmad parandasid tunduvalt suvemälestust, viies meeltest tuulised, vihmased ja jahedad suvepildid.
Kas ees ootab kuldne sügis? Vaatamata ilmadele ootab ees saagikoristamise ja Suure-Jaani vallas ka sügislaatade aeg. Traditsiooniliselt toimuvad need Sürgaveres, Vastemõisas ja Suure-Jaanis. Lisaks veel hoidiste mess ja kohaliku toidu laat Olustveres.
Augusti lõpp tõi ka ühe kurva sõnumi: 25. augustil lahkus manalateele pianist, muusikateadlane ja poliitik Vardo Rumessen (08.08.1942–25.08.2015). Vardo Rumessen töötas nii klaveriõppejõuna kui Eesti Raadio muusikatoimetaja, Eesti Kontserdi produtsendi ja EMF-i noodiväljaannete muusikatoimetajana. Nii on ta toimetanud ka Mart Saare noote ning olnud tema klaveriteoste esitaja ja plaadistaja. Avaldanud üle 70 noodiväljaande ja raamatu eesti heliloojate, sealhulgas ka Mart Saare ja Artur Kapi elust ning loomingust. Suure-Jaanis jääb Vardo Rumessenit meenutama tema vahendusel siia jõudnud klaver, mis rõõmustas kuulajaid aastaid kirikus ning on praegu Suure-Jaani kooli aulas. Ka Hüpassaares Mart Saare majamuuseumi juures olnud laululava ehitus oli põhiliselt Vardo Rumesseni teene. Samuti toetas ta ühena esimestest rahaliselt heliloojate Kappide majamuuseumi renoveerimist. Neljal korral – aastatel 1999 kuni 2003 – on Vardo Rumessen esinenud Suure-Jaani muusikafestivalil. Martin Anderson on 2002. aastal „International Record Review“-s kirjutanud: „Vardo Rumessen on pianist, muusikateadlane ja poliitik, kes XX sajandi alguse eesti muusika päästmiseks teinud rohkem kui keegi teine“. Vanemad inimesed mäletavad aga kindlasti nn Rumesseni passi – Eesti Vabariigi kodaniku isikutunnistust, mida väljastati 1991.–1992. aastal rohkem kui 50 000. Isikutunnistus sai oma rahvasuus levinud nime rahvaalgatuse korras valitud Eesti kodanike esinduskogu Eesti Kongressi täidesaatva organi Eesti Komitee toonase juhatuse liikme järgi.
Ilusat sügist ja toimekat uut kooliaastat!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : September 2015