Jaanuar 2015
On jaanuar. Aastanumbriks juba 2015.
Veel neljandal advendil tundus, et jõulud tulevad seekord lumeta. Kuid oh imet: paari päevaga sai Viljandi kandist Eestimaa lumepealinn, lumevaiba paksuseks mõõdeti juba pea 30 sentimeetrit. Lund sadas alla isegi nii palju, et mõnel inimesel tuli oma liikumise plaanidesse korrektiive teha ja tõdeda, et loodusjõudude vastu ei saa. Proovile pandi ka valla teedel talihooldustöid tegevad mehed.
Suur tänu kõigile, kes Leolesse 2014. aastal kirjutasid või oma fotosid saatsid.
Aeg-ajalt on jutuks tulnud, et mõni lehenumber ei ole mõne inimeseni jõudnud. Paaril korral on selgunud, et mõnda perre ei ole lehte pikemat aega viidud. Leole jõuab lugejateni Omniva (Eesti Posti) vahendusel. Leht peaks kantama kõigisse valla postkastidesse, ka neisse, kus muust aadressita reklaamist loobutud.. Põhjuseid, miks see nii ei ole olnud, on mitmeid: katkisest postkastist ja postiljoni arvamusest, et postkasti ei kasutata, kuni lihtsa inimliku veani. Kõige kiirema lahenduse on tavaliselt andnud see, kui inimesed on mure korral otse postiljoni poole pöördunud.
Mida soovida uuelt aastalt? Jätkuvat rahu. Selle soovi tähtsust mõistavad ilmselt kõige paremini vanemad inimesed, keda sõda on kunagi isiklikult puudutanud. Nooremate jaoks on sõda tihti pigem ülihuvitav ja põnevust pakkuv mäng, kui väga paljude inimeste elude purunemine, viletsus, nälg, hirm, kaitsetus, surm... Päriselus ei ole paraku mitut elu ja ei saa restartida. Tegelikult ei ole ju midagi selle vastu kui võimalikult paljud saaksid edaspidigi seostada sõna „sõda“ põnevuse ja mänguga. Ometi käib sõjategevus üsna lähedal: meie naaberriigi naabri territooriumil, riigis, kus päris paljudel Eestimaal elavatel inimestel elab lähisugulasi.
„Kõik on peas“. Ärgu olgu seal kadedust, viha, õelust, mittemõistmist, kurje mõtteid – sest kõige rohkem kurnavad need tegelikult inimest, kelle peas nad on. Muidugi suudab selline inimene tihti rikkuda ka teiste tuju ja vahel rohkematki kui tuju, aga kõige süngem on ikkagi tema enda maailm. Ilusaid mõtteid, positiivset suhtumist, mõistmist, sallivust, empaatiavõimet! Mõnusat 2015. aastat!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : January 2015