Detsember 2014
Detsember. Esimene lumi on juba maas ja külmapügalad püsivad viie kandis. Ilmaportaalid lubavad aga peagi jälle soojakraade. Hingedeaja salapärane pimedus on asendumas jõulude ootamise tuledesära ja meluga.
Võtkem aega iseendale. Aastalõputuhinas annab selleks ühe võimaluse traditsiooniks saanud tasuta kontsert „Kingitus vallarahvale“, mis sel aastal pakub kuulamiseks harmoonilisi kõlasid tundelise lauljatari Hedvig Hansoni ja tema pikaajalise saatja Andre Maakeri esituses. Koos luuakse jõulude eel, 20. detsembril, õdus meeleolu, suheldes vahetult publikuga ja esitades talviseimaid palu nii originaalloomingust kui ka eesti autorite tuntud laule.
Võtkem aega iseendale. Aga kas ja kui tihti seda teeme? Rääkisin neil päevil ühe oma tuttavaga – mehega parimais aastates – ning jutuks tuli, et ta jõuab üsna tihti koju alles õhtul kella üheksaks või hiljemgi. Tihti jääb magamiseks vaid neli tundi. Nädalavahetusteks on kogunenud hulk töid – ei tea kust otsast alustada. Pühapäeva lõunast painab mõte: kohe algab uus töönädal ja tuleb jälle minna. Tuleb tuttav ette? Kindlasti nii mõnelegi. „Kust ma seda aega endale võtan? Mida ma tegemata jätan?“ Ja ega mul talle vastust varnast võtta ei olnudki. Hirmutavalt palju võib leherubriigist Mälestame leida eelmise sajandi kuuekümnendatel ja hiljemgi sündinuid. Ehk sunnib see siiski vastust otsima ja väärtusi ümber hindama.
Traditsiooniks on saanud seegi, et detsembrikuu Leolega on kaasas järgmise aasta kalender. Viimased kaksteist kalendrit on põhimõtteliselt ühesuguse kujundusega ja ega ka kahel esimesel korral lehega kaasa olnud kalendrid oluliselt ei erinenud – ühe eelmisest aastast inspireeritud fantaasiapildi asemel oli algul kalendaariumit ümbritsemas kuus fotot. Seekord on toimunud oluline muutus: ühest leheküljest on saanud 28 lehekülge. Uue formaadiga seoses on tulnud ka teisi mõtteid, näiteks võiksid järgmises kalendris fotode asemel olla joonistatud pildid. Siinkohal palve valla koolide ja miks mitte ka lasteaedade õpetajatele: saatke palun toimetajale järgmisel poolaastal laste töid, mille hulgast saaks välja valida järgmisesse kalendrisse sobivad. Joonistused peaksid olema kasutatavad formaadis A4 „maastik“ ning võiksid olla fantaasia- ja värvirikkad. Eriti oodatud on teemad: Suure-Jaani vald, muusikafestival, minu isa(/meie isad), minu ema, minu õpetaja(d), minu vanavanemad, minu hobi(d), laulu- ja tantsupidu, rahvakalendri tähtpäevad. Ootame järgmise aasta suvehakuks rohkelt joonistusi – sobivaimatele töödele on tasuks avaldamine järgmises kalendris.
Kaunist jõuluaega!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : December 2014