Juuni 2014
Käes on suve alguse kuu juuni. Ühel päeval näitab kraadiklaas üle kolmekümne soojapügala – juba järgmisel aga vaevu viis-kuus kraadi. Mida eelistada? Üks äärmus paneb teist tahtma. Ja milline tuleb suvi – kas jaheduse järgi igatsema panev või vihmane ja külmavõitu?
Käesolevat veergu kirjutama asudes vaatan vahel, mis aasta tagasi päevakorral oli. Seekord tabas mind väike üllatus. Pea midagi poleks nagu muutunud, ka eelmise aasta juuni algul oli üheks enim kirgi kütvaks teemaks Suure-Jaani valla koolireform. Kui praegu süüdistatakse reformi läbiviijaid tihti selles, et asjast on liiga vähe räägitud ning reform toimub liiga kiiresti, siis aasta tagasi heideti ette seda, et veel otsustamata asjast nii palju räägitakse, külvates niiviisi segadust ja hirmu. Kas õigus on ühtedel või teistel? Ja kui palju on paras? Õpilaste vähenemisega seotud probleemi aastaid edasi lükatud lahendamine tõusis tõsiselt ja pea igapäevaselt päevakorrale 2013. aasta jaanuarist alates. Siis alustas tööd koolivõrgu töögrupp, kes tutvustas oma töö tulemusi ja võimalikke arenguvariante huvilistele 23. mail 2013. Sellest ajast on koolivõrgust pidevalt juttu olnud, üheks peateemaks oli see ka enne kohalikke valimisi toimunud kohtumistel. Kas seda arutelu on olnud vähe või piisavalt?
Leheküljel kolm kirjutab uue Suure-Jaani Kooli vastne direktor Epp Välba: „Ükski kool ei ole valmis siis, kui mõtted on paberil, kool sünnib läbi inimeste ja nende töö.“ Inimesed ei ole arvud või materjalihunnik ning ühe ja ühe liitmine võib siin tulemuseks anda rohkem kui kaks. Ja muudatustega saab vist tõesti harjuma hakata alles siis kui need käes on.
Loodetavasti suudetakse teha piisavalt koostööd, et tagada õpilastele kindlus ja parim võimalik õpikeskkond. Et „üks pluss üks“ ei annaks kokku „null“, vaid hoopis „kolm“.
Ilusat suve kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : June 2014