Mai 2014
Märkamatult on talvest saanud mai ja koolides teevad õpilased juba eksameid. On viimane aeg heita pilk ees ootavale suvele.
Alusta suve Suure-Jaanis – kutsub Suure-Jaani muusikafestival. Mida festival sel aastal pakub?
Aastaid korraldatud üritustel on välja kujunenud oma traditsioonid – oma „muster“. Nii on see Viljandi Folgiga, aga ka Suure-Jaani muusikafestivaliga. Paika on loksunud esinemiskohad ja ajad – vahelduvad vaid esinejad. Loomulikult toob iga aasta ka midagi uut. Uued kontserdikohad on sel korral Vanaõue, Tääksi vesiveski ja Sürgavere kultuurimaja. Vanaõues kantakse ette Bachi „Kohvikantaat“, Tääksis musitseerivad elektroonikat appi võttes Taavo Remmel ja Aare Tammesalu ning kuulajateni jõuab ka üks esiettekanne, Sürgaveres kuuleb operetiviise Voldemar Kuslapi esituses.
Traditsioonilises kontserdikohas, Suure-Jaani kirikus, laulab RAM ja festivali viimasel päeval esitab aariaid ooperitest Nadia Kurem ning orelil mängib ooperistiilis muusikat festivali kunstiline juht Andres Uibo. Suure-Jaani kiriku orelirõdul toimub vestlusring Hugo Lepnurmest ning kirkus saab alates 1. juunist vaadata näitust „Hugo Lepnurm 100“.
Õigeusu kirikus laulab Moskva meeskoor Peresvet dirigent Dmitri Judenkovi juhatusel.
Mart Saare majamuuseumis kuuleb Kanada eestlast bariton Avo Kittaskit ja enne rappa minekut saab samas nautida bass Mati Palmi, keda saadab Martti Raide klaveril.
Võib öelda, et traditsioonilisteks kontserdikohtadeks on kujunenud Lubjassaare talumuuseum ja Energia talu teemaja. Lubjassaares tuleb Tobiase kvarteti esituses ettekandele „Väike öömuusika“ ning Energia talus saab kuulata flööti, mandoliini ja kitarri.
Festivali avakontserdil ootab ees taaskohtumine festivali konkursside laureaatidega.
Selgi aastal võtavad omavahel mõõtu lauljad – juba viiendat korda. Soome Rahvusooperi bariton Jaakko Kortekangas viib läbi ka meistrikursuse lauljatele. Teist korda toimub heliloomingu konkurss. Konkursil osalemiseks tuleb hiljemalt 15. maiks kirjutada soololaul klaveri saatel Hando Runneli tekstile.
Taas on võimalik kohtuda Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ooperistuudioga. Olustvere lossis näeb Taisto Noore lavastatud Donizetti ooperit „Il campanello di notte“.
Lõunatunnid toovad kohtumised Voldemar Kuslapi, Margus Lepa ja Taani arhitekti Erik Nobeliga.
Erik Nobeli töölaual võtab konkreetset ilmet üks projekt: Rahvusvahelisele Artur Kapp´i Ühingule kuuluv maja J. Köleri 2, kuhu ühing loodab välja ehitada Suure-Jaani andekoja.
Suure-Jaani laululaval (vihma korral gümnaasiumis) astub reede, 20. juuni õhtul rahva ette ansambel Rock Hotel ja 23. juuni pealelõunal ansambel Dagö koos Lauri Saatpaluga.
Ei jää Suure-Jaani valla rahval nägemata-kuulmata ka ERSO. Eesti esinduskollektiivi dirigeerib Olari Elts. Esitusele tulevad Mussorgski „Pildid näituselt“, aga ka Elleri. Lüdigi ja Arturi Kapi teosed.
Päikesetõusukontserdil lisanduvad soo-orkestrile Eesti Noorte Segakoor, Indrek Vau (trompet) ja Nadia Kurem (sopran). Dirigendid on Toomas Vavilov ja Peeter Perens.
19. juunil kell 12–15 on laululava laste päralt. Lastepäev on stiiliüritus – „Kantri alati jääb“. Päeva juhivad Jaan Elgula ning Toomas ja Inga Lunge.
22. juunil toimub Suure-Jaanis üle-eestiline vaimulik laulupäev. Tegevust jätkub kogu päevaks, tasuta kontsert, millele eelneb rongkäik, algab kell 18. Samal päeval on Suure-Jaanis avatud ka kodukohvikud. Täpsemat infot, mis ja kus toimub, saab Kondase maja aia kohvikust, mis on kohvikute päeval avatud kell 11–21.
Muusikafestivali passid on juba Suure-Jaani vallavalitsuses, kohvikus Arturi Juures, Olustvere turismiinfokeskuses ning Sürgavere ja Vastemõisa raamatukogus müügis. Passi hind endine: 35 €, sooduspass 25 €. Piletilevist on võimalik osta ka muusikafestivali pileteid. Rohkem infot leiate aadressilt muusikafestival.suure-jaani.ee
Loodan, et leiate festivalil pakutavast midagi endale meelepärast.
Kohtumiseni suveüritustel!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : May 2014