Detsember 2013
Detsember viib mõtted muu hulgas kindlasti ka kingitustele. Kaubanduses tehakse sel kuul traditsiooniliselt käiberekordeid. Meediakanalid annavad infot, kui palju inimesed jõuludele raha planeerivad kulutada. Rohkem kui 17000 vastust olla andnud tulemuseks, et Euroopas keskmiselt planeerivad pered jõuludele kulusid 450 eurot. Kõrva jääb, et abiprogrammi all olevad iirlased on jõuluostude plaanidega esirinnas – 895 eurot, üle 500 euro planeerivad kulutada ka hispaanlased ja prantslased; seevastu sakslased on üpris tagasihoidlikud: 399 eurot. Kindlasti on Eestiski väga erinevate võimalustega peresid ja erinevad on ka perede jõulutraditsioonid. Viljandimaa keskmine brutopalk jääb endiselt Eesti keskmisele tunduvalt alla: novembris lausa 220 eurot. Enamus lähtub olemasolevatest võimalustest ega tõtta kasutama laenupakkujate „kui teil soovitud ostu tegemiseks rahast puudu jääb, võtke meilt ...“.
Suure-Jaani vallavalitsus on juba mitu aastat advendiajal vallarahvale ühe tasuta kontserdi kinkinud. Kinkimise traditsiooni jätkatakse ka sel aastal: Kingitus vallarahvale antakse üle kolmandal advendil. Seekord küll pisut teisiti kui eelnevatel aastatel. 15. detsembril kell 16 on kõik oodatud Suure-Jaani gümnaasiumi aulasse vaatama Eesti-Gruusia ühistööna valminud filmi „Mandariinid“. Jõulud on traditsiooniline mandariinide aeg, aga „Mandariinid“ ei ole kindlasti traditsiooniline jõulufilm. Ometi sobib film advendiaega, kui kristlik maailm ootab Jeesus Kristuse tulekut. Millal siis veel mõelda inimeseks olemisele. „Mandariinide“ tegevus viib vaataja 1992. aasta Abhaasia eesti külla. Käib sõda: abhaasid soovivad Gruusiast lahku lüüa. Sõja jalgu satuvad kaks külla jäänud vana meest, Ivo ja Markus – ning saagi koristamist ootav mandariiniaed. Suurepärased osatäitmised Lembit Ulfsakilt, Elmo Nüganenilt ja Raivo Trassilt. Abhaaside poolel võitlevat tsetseeni palgasõdurit Ahmedi mängib Giorgi Nakashidze ja grusiinide poolel sõdivat Nikat Mikhail Meskhi. Gruusiast pärit stsenarist ja rezissöör Zaza Urushadze lahkab grusiinide jaoks väga valusaid teemasid. 1992.–1993. aasta sõda ei jäänud sealkandis viimaseks: järgnesid 1998. ja 2008. aasta. Mõlemapoolsed räiged massitapmised, marodööritsemine, abhaaside sajandite vanuste dokumentide ja kultuuriväärtuste hävitamine, tuhanded mahapõletatud majapidamised, mitukümmend tuhat hukkunut ja rohkem kui kakssada tuhat oma kodudest lahkuma sunnitud inimest. OSCE on toimunut oma dokumentides ametlikult nimetanud etniliseks puhastuseks. Kõike seda filmis kuigi palju ei näidata, vaatajat on võigastest piltidest ja üksikasjadest suuresti säästetud. Zaza Urushadze on suutnud teemat käsitleda nii, et kõik, mis võimalik, on n-ö minema uhutud. Kas tulemus on lihtlabane? Seda mitte. Võib-olla just seetõttu on sõja olemus ja inimeste ette kerkivad valikud nii selgelt ja valusalt välja paistma hakanud. Tihti ongi asjadest just lihtsalt kõige raskem rääkida. Jah, kinost lahkudes on väga valus, aga ometi jääb hinge puhas ja helge tunne.
Allfilm OÜ tutvustus ütleb, et „Mandariinid“ räägib vihkamisest ja armastusest, kättemaksust ja andestamisest, kurjusest ja väärikusest. Film on saanud parima rezissööri preemia ja publikupreemia Varssavi rahvusvahelisel filmifestivalil, zürii eripreemia ja publiku preemia Mannheim-Heidelbergi rahvusvahelisel filmifestivalil ning osalenud Palm Springsi filmifestivalil, Cottbusi filmifestivalil ja PÖFFil.
Käesoleva lehenumbriga on kaasas Leole 2014. aasta kalender. Seekordsele kalendripildile on jäänud mälestused lõppema hakkava aasta üritustest, piisake ühe meie ettevõtja toodangust – aga ka kogu Suure-Jaani valla koolivõrk, mille reformimise vajadusest on viimasel ajal palju juttu olnud. Siin on samuti mõned unistused, millest volikokku kandideerijad rääkisid. Unistuste n-ö pildiliseks tegemiseks saime abi sõprade juurest: ettevõtlusinkubaatoriks sobiks Ulvilas paljudele ettevõtetele tegutsemisruume pakkuv Friitala-talo ja iga last, aga ka täiskasvanuid, rõõmustaks kindlasti fantastiline 132 meetri pikkuse liutoruga veekeskus Hajnowkas. Unistustele pole ju vaja piire seada.
Kauneid jõule kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : December 2013