Oktoober 2013
Oktoober – kohaliku omavalitsuse volikogu valimise aeg.
Neli aastat on kiirelt läinud. Paratamatult satub silma alla järjest rohkem valimistega seotud reklaammaterjale. Ka käesoleva lehe vahel on lisalehed, kus Suure-Jaani Vallavolikogusse soovijad enda ja oma vaadete kohta informatsiooni annavad. Loodan, et saate sellest valiku tegemiseks abi.
Vahel tekib mõne kandideerija poolt kirjapandud mõtteid lugedes tunne nagu ei oleks siiani midagi tehtud, nagu toimetaksid kohaliku elu korraldamisel vaid asjatundmatud ja empaatiavõimeta inimesed. Kas see on pahatahtlik mahavaikimine, et ennast tähtsustada või paistab kõik tehtu eemalt tõesti nii tühine ja olematu? Kas kandideerijad annavad endale aru, et neilgi tuleb valituks osutudes volikogus tegutsedes arvestada Eestis kehtivate seadustega ja sellega, et ressursid on piiratud? Et neil on võimalus ja kohustus lisada eelkäinute tegemistele oma panus?
Nii mõnigi kord kuuleb ütlemist, et raha vedeleb igal pool, tuleb see ainult üles korjata. Rääkijaks sageli need, kes ise ühtegi eurot „üles korjanud“ pole. Tublid projektiraha saajad aga teavad, millistest nõelasilmadest nad tihtipeale läbi on pidanud pugema, millist vaeva on nõudnud aruanded ning kui palju aega võib kuluda järelkontrollidele. Valla arendusnõunik võiks sellel teemal ilmselt pikalt rääkida. Ometi on tublisid projektide elluviijaid meie vallas päris palju olnud – loodetavasti on edaspidigi.
Meenub aeg kümmekond aastat tagasi: 7. novembril aastal 2002 asus Suure-Jaani linnapeana ametisse Rein Valdmaa. Mõni aeg hiljem jagus sellel suhteliselt lühikese ajaga legendaarseks linnapeaks saanud mehel julgust tunnistada, et tema ettekujutus linnavalitsuses tehtavast ja seal toimetavate inimeste tegemistest oli enne ametisse asumist tegelikkusest päris kõvasti erinenud – kuigi tal oli volikogu liikme kogemus.
Valijatele oskust hinnata kandideerijate teadmisi-oskusi ja tahet teenida kogukonda.
Valituks osutunutele jõudu ja tarkust muuta maailma ning julgust tunnistada oma vigu.

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : October 2013