August 2013
Käes on august.
Olen kuulnud ütlemist, et augusti alguses olla suurejaanikatel „koduskäimise pidu“. Ürituse ametlik nimetus on järvepidu, kuid räägitakse, et just see päev on kõigile siitkandist pärit inimestele teada kui kokkusaamise aeg. Et ees ootab juba 53. järvepidu, siis on, mida meenutada. Minu mälestused ulatuvad vaid tosina aasta taha: sel ajal nähti linnatänavatel näkki ja vetevana, valmistati võidu plakateid ja laevamudeleid, lustiti kõikvõimalikel atraktsioonidel, katsuti kätt õnneloosis, joosti võidu ümber järve ja tantsiti päikesetõusuni.
1. mail möödus 75 aastat sellest, kui linnaõiguse said 14 Eesti alevit, sealhulgas ka Suure-Jaani. 75 aastast lähtuvalt on järvepeo päeva plaanitud rohkem ettevõtmisi kui viimasel ajal tavaks olnud. Kavas on nii järvejooks, välkmale vabas õhus, kalapüügivõistlus kui linnamäng. Samal päeval toimub ka traditsiooniline võistlus Vanad Olümpiaalad. Ajaloohuvilised saavad osaleda kodulookonverentsil, mille teemaks on sel korral „Suure-Jaani linn 75“. Meelelahtustki pakutakse n-ö mitmes jaos: Väikesed Lõõtspillid alustavad kell 16, järvepidu algab kell 20.
Peagi on Suure-Jaani juba kaheksa aastat olnud vallasisene linn. Viimane Suure-Jaani linna omavalitsuse staatuses peetud ümmargune sünnipäev – 65 – oli kahepäevane ettevõtmine. Esimesel päeval olid kavas orienteerumismäng „Tunne oma kodulinna“, 65 meetri jooks, osavusmängud, kontsert Ulvila kõhutantsijatelt, sünnipäevaküünalde süütamine järvel ja tantsuõhtu Arturi Juures. Võisteldi linnale sünnipäevakaardi tegemises. Teine päev algas äratusmängudega, järvepaviljonis mängis Ulvila puhkpill, avatud oli kassinäitus, joosti ümber järve, toimus rongkäik, isetegevuslased andsid kontserdi. Õhtu lõppes päikesetõusuni kestva järvepeoga.
Kindlasti on igal suurejaani kandiinimesel juba 52 korda toimunud peoga seotud omad mälestused ning loodetavasti toob käesolev aasta neile lisa.
Sooja ilusat suve kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : August 2013