Novembrimõtteid
Novembrit on rahvakalendris nimetatud talvekuuks, saabub ju novembris fenoloogiline talv. Vanasti tõi november kaasa talvetööd: alustati ehituspalkide ja muude tarbepuude lõikusega, ehkki sobivamad ajad olid veel ees; hoogu said tüdrukute ühised tööõhtud ja noormeeste kosjaskäimised. Tänapäeval tuntakse novembrit siiski rohkem kui hingedeaega. Udune ja sombune õhk olevat hingekesi täis, väitis vanarahvas. Just Suure-Jaanist on pärit tõdemus, et inimhinged elavad sellel ajal toa peal ja neile on vaja viia toitu. Hingekuu algab pühakutepäevaga ja lõpeb andresepäevaga, mil pöörduti palves pühak Andrease poole lastesaamise ja abieluõnne pärast. Kuid novembrisse jääb ka isadepäev. Esmakordselt tähistati isadepäeva 1910. aastal Ameerika Ühendriikides Washingtoni osariigis Spokane`i linnas. Traditsiooni algatas naine, kelle sõjaveteranist isa oli pärast abikaasa surma üksinda kuus last üles kasvatanud. 1936. aastal arutati Eestis esmakordselt isadepäeva sisseseadmise vajadust, kuid teoks sai mõte alles taaskehtestatud Eesti Vabariigis. Usun, et isadepäeva on väga vaja, sest kiirustavas maailmas on isarolli täitmine raskem kui kunagi varem. Raha eest armastust ei osteta, aga isa hoolt ja mõistmist on lapsele samapalju vaja kui taimele toitu. Nimetaksin emade hoolt päikese/valgusevajaduseks, aga isa vajab laps kui vaimset toitu. Tänases lehes kohtute erinevas vanuses isadega. Arvan, et isarolli ei saa õppida koolipingis, vaid see omandatakse elamise käigus kas negatiivse või positiivse eeskuju abil. Novembrilehest loete, mida arvavad oma isadest Suure - Jaani Gümnaasiumi õpilased.
Möödunud kuu üheks tähelepanuväärsemaks sündmuseks kujunes Rahvusvahelise Artur Kapp`i Ühingu asutamine. Suure-Jaani Linnavalitsuse saalis tehti ajalugu, mis kindlasti paneb aluse mitmetele väärt traditsioonidele. Need aitavad Suure-Jaanil jõuda maailmakaardile kui linnake, kus hinnatakse kultuuripärandit.
Uus ajaleht ilmub ilmselt detsembri teisel nädalal. Selleks ajaks on möödunud esimene advent ja poelettidelt vaatavad vastu erksavärvilised jõuluvidinad. Ootan detsembrilehte lugejate
mõtteid lõppenud aastast, tänuavaldusi ja tervitusi. Mõteterohket novembrikuud!
Toimetaja
Avaldatud : November 2001