juuni 2012
Juuni. Suure-Jaani kultuurikorraldajatele tähendab see ilmselt aasta kõige töisemat kuud – toimub ju juunis muusikafestival. Sel suvel juba 15. korda. Festivali korraldajatel jagub tegemisi pea kogu aasta, aga juunis, festivali eel ja ajal, on tööd täis mitte ainult päevad, vaid ka osa öid. Päikesetõusul kõlav kaunis muusika toob endiselt sadu inimesi öösel Hüpassaare rabasaarele. Sel aastal juba kümnendat korda. Paljud on aastaid erilist elamust nautimas käinud, aga nii mõnigi inimene on öelnud, et peaks ikka lõpuks ise ka öösel rabas ära käima – kõik, kes kord kohal käinud, kiitvat.
Öödes on salapära ja üllatusi, on ahvatlusi ja ligitõmbavust. Kõike seda püüavad enda kasuks tööle panna nii ärimehed kui teisedki. Kaubanduskeskused korraldavad öiseid ostuhullusi ja –rallisid, aga ööks avatakse ka teaduskeskusi ja muuseume. Tundub, et öösel – tegelikult pigem küll õhtul – jagub huvilisi kõikjale. 19. mail toimus Eestis juba neljandat korda muuseumiöö. Lisaks erakordsele lahtiolekuajale pakuvad muuseumid sel ajal ka erakordseid programme. Eesti filmi ümmargusest tähtpäevast lähtuvalt oli muuseumiöö teemaks sel korral „Öös on kino“.
Suure-Jaanis üllatas heliloojate Kappide majamuuseum suure hulga kohapeal valminud filmidega – mõned pakkusid huvi aastatetaguseid aegu meelde tuues, mõned olid aga alles „ahjusoojad“. Programmist ei puudunud ka salapäraselt välja reklaamitud üllatus. Kui tihti on piduõhtutel üllatusena välja reklaamitud mõnd tantsutruppi või sõnakunstnikku, siis Kappide muuseumi kuuris ootas kohaolijaid ees tõeline üllatus – kava Artur Alliksaarest, vene rock-bändist Kino ja selle solistist Viktor Tsoist, kes vaatamata vaid 28 aastat kestnud elule kujunes Venemaal legendiks. Kitsukeses kuuris kostis kõlaritest ajastu sümboliks nimetatud Tsoi laul, puuriida otsast luges üks imelikus kostüümis ja värvitud näoga tegelane eesti luulesse uusi värskeid tuuli toonud Alliksaart ja kuuri katuse alt lendlesid kuulajatele pähe valged helbekesed – saateks „Ega tali taeva jää“. Mida veel ühelt üllatuselt ja ühest imelisest ööst oodata?! Korraks vilksatas peas mõte – kas tõesti toimub kõik see Suure-Jaanis? See oli tõesti Suure-Jaanis – kuigi oleks ilmselt võinud olla ka Peterburis.
Omal ajal Peterburis õppinud Mart Saare majamuuseumiski vaadati muuseumiööl filme. Jäi vaid nentida kui teadmisi andvad on pea pool sajandit tagasi tehtud operaator Kõpsu multifilmid – huvitavad vaadata nii lastele kui täiskasvanutelegi. Lisaks filmivaatamisele avati Hüpassaare muuseumist mitte kaugel Riina Roose eestvõtmisel A. H. Tammsaare ema Ann Backhoffi sünnitalu tähistav viit. Kui õnnestub veel kaks suunaviita paigaldada, siis saab tulevikus iga huviline soovi korral Jüriõue talu tähistava kivi juures ära käia.
Meeldivaid üllatusi ja ilusaid elamusi kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : June 2012