Aprill 2012
Talv on selleks korraks lõppenud ja käes naljakuu aprill.
1. aprillil on lõbusale aprillitamisele lisaks veel ka karjalaskepäev. Kui see ei olnud reede või esmaspäev, lasti kari korrakski välja. Peamised rahvakalendrist teada olevad tegevused olid seotud maagiaga, et tagada karja tervis, ohutus ja sigimine. Paljudes maades ei toimunud peale aprillitegemise aprillikuu esimesel päeval midagi, sest seda peeti liiga halvaks päevaks. Üldiselt ongi esmaspäeva, kolmapäeva ja reedet peetud halbadeks päevadeks. Neljapäev ja laupäev olid aga erilised päevad – neljapäev sobis kõigeks, ka maagilisteks toiminguteks, ja laupäev oli poolpüha. Halval ajal ei abiellutud, ei asutud pikale teele ega võetud ette olulisi äri- ja majandusasju. Peale paaritute nädalapäevade kuulusid Euroopas 18. sajandil laiemalt levima hakanud halbade päevade loetellu veel umbes poolsada päeva, eriti halbade päevade hulgas ka 1. aprill.
2. aprillist alates saab Eesti Kontserdi, Piletimaailma ja Piletilevi müügipunktidest – ning interneti teel – osta muusikafestivali passe ja pileteid. Maikuust saab passe osta ka Heliloojate Kappide majamuuseumist, vallavalitsusest, kohvikust Arturi Juures, Olustvere turismikeskusest ning Sürgavere ja Vastemõisa raamatukogust. Pass maksab selgi aastal 35 eurot, sooduspass 25 eurot.
Mida muusikafestival pakub?
Muusikat saab kuulata kõigis valla territooriumil asuvates muuseumides. Kappide majamuuseumis toimub traditsiooniliselt festivali avamine. Hüpassaares mängib Martti Raide Mart Saare klaveriprelüüde. Köleri muuseumis toimub Estonia puhkpillikvinteti kontsert „Pildid näituselt“. Olustvere lossis asuvad kuulajate ette Kirsti ja Klarika Kuusk ning leivakojas Kristi Mühling, Anna-Liisa Eller, Aare Tammesalu ja Jaan Tammsalu.
Lõunatundides kohtuvad huvilistega endine Eesti Vabariigi konsul Peterburis Jüri Trei, saksa muusikakirjastaja Horst Schubert, kirjanik Heino Kiik ja helilooja Veljo Tormis.
Suure-Jaani gümnaasiumi suures saalis jõuab kuulajate ette eesti ja vene orkestri- ja koorimuusika, mida esitavad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Rahvusmeeskoor. Dirigent on Anu Tali, solist tšellomängija Raphael Wallfish Saksamaalt. Käesoleval aastal saab 150 aastaseks Peterburi konservatoorium, kus õppinud ka Artur Kapp ja Mart Saar.
Toimub III Mart Saare nimeline noorte lauljate konkurss. Gümnaasiumi aulas on lisaks ka kaks kontserti. Autasustatakse lauljate konkursi võitjaid ning tähistatakse Mati Palmi 70 sünnipäeva. Bachi instrumentaalkontserte esitavad kammerorkester ja Peep Lassmann, Olev Ainomäe, Mari-Liis Uibo ning Andres Mustonen.
Soos saab seekord kuulata Eesti Rahvusmeeskoori ja soo-orkestrit. Solistid on saksofonist Raivo Tafenau ja viiulimängija Arvo Leibur. Dirigendid Toomas Vavilov ja Mikk Üleoja. Kavas Saar, Tormis, Glazunov, Beethoven, Schubert ja Grieg. Enne rabasaarele minekut on võimalik vaadata Joosep Matjuse dokumentaalfilmi „Vanamees ja põder“.
Uus esinemispaik on Energia talu, kus toimub „Suvealguse kontsert“. Kavas Franz Schuberti Forellikvintett.
17. juunil on Suure-Jaanis vaimulik laulupäev. Üritusi jagub kogu päevaks – alustatakse kell 7 äratusmängudega pasunatelt ja päev lõpeb laulupeotule pühitsemise, rongkäigu ja kell 18 algava laulupäeva kontserdiga. Päeva sisustavad ka Hortus Musicuse ja Tõnis Mäe ning Orthodox Singersi kontserdid.
Festivali viimasel kontserdil astub Suure-Jaani laululaval kuulajate ette ansambel Untsakad.
Päikest ja naeru teie päevadesse!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : April 2012