Veebruar 2012
Üks osa tosinast on läbi saanud – juba algab aasta teine kuu. Jaanuar tõi lõpuks ka lume ning kuu viimane veerand paarikümnele liginevad külmakraadidki.
7. jaanuaril toimus Viljandis juba kuuendat korda Pärlipidu, kus tunnustati Viljandimaa eelmise aasta parimaid kultuuri- ja spordiinimesi. Tunnustust jagus päris mitmele meie vallas elavale või siin tegutsevale inimesele. Viljandimaa rahvakultuuri auhinna kuue saaja hulgas olid rahvamuusika koguja, esitaja ja õpetaja Aleksander Sünter ning puhkpillimuusika eestvedaja ja rahvusvahelise noorte puhkpilliorkestri Wersalinka dirigent Rein Vendla. Kultuurkapitali Viljandimaa ekspertgrupp andis välja kümme aastapreemiat. Nende saajate hulgas olid Tõnu Kukk – omanäolise ja pärandkultuuri toetava loomingu eest, Veiko Sepp – Suure-Jaani gümnaasiumi renoveeritud aula-kontsertsaali heli- ja valgustehnika lahenduse loomise eest, Mati Adamson – Suure-Jaani valla spordielu koordineerimise ja edendamise eest, Heino Poska – Suure-Jaani valla piirkondliku spordielu edendamise eest ja Sergei Vassiljev – jalgpallimängu traditsiooni eduka edendamise eest Viljandimaal. Viljandimaa aasta parimate sportlaste seas olid Mauno Mill – petanque, Mihkel Ronimois – jalgrattasport, Laura Nurmsalu – vibusport ja Kätlin Tõllasson – kergejõustik, parim neiu.
Oma kultuuritegijatele jagab tunnustust ka Suure-Jaani vald. Kultuurielutöö preemiale esitati neli ja kultuuri aastapreemiatele 2011 kuusteist kandidaati. Rõõmu teeb see, et tunnustamist väärivaks on peetud nii paljude inimeste tegemisi väga erinevatest valdkondadest. Üsna oluline on oskus näha asju harjumuspärasest laiemalt. Et saaksime millestki kaunist osa, ei piisa tihtipeale vaid dirigendist või tantsujuhist – kuigi nende osa on väga oluline. Iga ettevõtmise taga on inimesi, kelle olemasolu võime tajuda alles siis, kui neid ei ole või kui nende töö on ebaõnnestunud. Nii võib helitehnik meenuda alles siis, kui mikrofonid „vilistavad“ ja valgustaja siis, kui pro˛ektor silmi pimestab. Väga oluline on ka lahke pererahvas – et iga üritusel osaleja, olgu ta kuulaja-vaataja või esineja, tunneks end oodatuna ning saaks pakutavat nautida või endast parima anda. Kultuurisündmuseks ei ole ainult kontserdid ja peod, meie ümber on hulk ettevõtmisi, millega inimesed harjuda on jõudnud – näiteks laadad. Kindlasti on kõigile tegutsejatele, kelle tegemisi esile toodi, osaks saanud tähelepanu edaspidiseks jõudu andev. Eestlane on üldiselt kiitusega kitsi. On see kadedus – et äkitsi on naaber parem kui mina? Loodan, et järgmisel aastal märkavad veelgi rohkemad, et nende oma külas või kollektiivis tegutseb tublisid inimesi, kes väärivad märkamist. Unustada ei tohiks seda, et preemiate saajad valitakse välja esitatud kandidaatide hulgast, mitte kõigi valdkonnas tegutsejate seast. Nii et kui te ei leia vahel mõnd enda arvates tublit tegijat isegi mitte preemiale kandideerijate hulgast, siis saate küll vaid iseennast süüdistada. Suure-Jaani valla kultuuripreemiad antakse üle 18. veebruaril Suure-Jaani gümnaasiumi aulas.
Nautige kaunist talve!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee

Avaldatud : February 2012