Jaanuar 2012
2011 on andnud koha 2012-le. Kuigi vanarahvas ütleb, et ega tali taeva jää, on muru esialgu enamasti roheline ja väljas miinuskraadegi suhteliselt vähe. Kes oleks küll aasta või kaks tagasi aimanud, et n-ö mustad jõulud inimesi rõõmustada võivad? Praegu oleme aga olukorras, kus soovile „Lund!“, järgneb tihtipeale porin: „Kas eelmisel aastal veel küll ei saanud?“. Ühes uudisteportaalis soovis lausa 2/3 rohkem kui üheteisttuhandest vastanust, et pehme lumeta talv jätkuks. Mullune lumerohkus vaatab aga vastu pea kõikidelt pühadekaartidelt, mis postkasti potsatavad – kauneid vaateid jagub ilmselt aastateks. Eelmiste jõulude lumetorm, mis kohati tõi mitmemeetrised hanged ja lõhkus nii mõnegi katuse, tuli aga seekord tavalise tormina – Patrick nimeks – põhjustades kahjustusi meie vallaski.
Milline ta oli – 2011? Võib vist öelda, et pisut ärevaks tegev. Mis saab eurost? Kas ta jääb või kaob? Ootab Euroopat ees uus rahaliit või visatakse mõni riik praegusest liidust välja või valitakse kontrollitud inflatsiooni tee või võlgade restruktureerimine? Finantsmaailma termineid kuuleb uudistest pea iga päev. Selgust lubatakse lähimate päevade, kuude või poolaasta jooksul. Kindel võib olla vaid selles, et Euroopas toimuv puudutab igat meie inimest.
Tähetargad lubasid kassiaastaks suuri segadusi. Eks igaüks tea, kuidas tal nende segadustega lood olid, mind tabas lõppenud aastal tõesti päris mitu õnnetust, mis võinuks lõppeda ka halvimaga. Kõik piirdus siiski sekeldamise vaeva ja materiaalse kuluga. Tegelikult läks hästi – inimestega midagi hullu ei juhtunud ja see on kõige tähtsam. Öeldakse, et ingel istus õlal. Soovin kõigile, et ingel teil ikka õlal istuks ja et teid süles kantaks, kui on väga raske – nagu räägitakse Bonzo esitatud laulus „Mees ja jumal“. Minu lõppenud aasta üks kaunimatest elamustest oli 3. septembril Hüpassaare muuseumitoas. Sassi inglile palju jõudu!
23. jaanuaril algab draakoniaasta. Igor Mangi sõnul on draakon rohkem taeva kui maa olend ning toob kaasa palju ebatavalist. Olla oodata teravaid tundeelamusi – inimeste õiglusmeel on terav ning kõik pettused tulevad välja.
Vabandused eelmises lehes olnud vea pärast. Üks tähelepanelik lugeja märkas, et kasutati valet tänavanime. Tegelikult võib küll öelda, et pigem ajaloolist ja harjumuspärast. Mis tänavaga siis tegemist on? See on Johann Köleri tänav Suure-Jaanis, mis veel paar aastat tagasi kandis nime Köleri tänav. Miks nimemuutus ette võeti? Vastavalt kohanimeseadusele ja regionaalministri määrusele peab isikunimelises kohanimes sisalduma eesnimi, mille täielik ärajätmine ametlikus kohanimes ei ole lubatud – küll aga võib kasutada eesnime lühendamist geograafilisel kaardil ja elukoha- või asukohaandmetes. Seega siis ametlik kohanimi Johann Köleri tänav või J. Köleri tänav.
Suur tänu kõigile, kes lõppenud aastal Leolele kaastöid saatsid. Kõige tublimad kirjutajad tunduvad olevat koolides – võimalik, et koolides toimub kõige vilkam tegevus, millest saab kirjasõna kaudu ka teistele teada anda. Kindlasti väärib esiletõstmist ajaloohuviline kunstnik Tõnu Kukk. Väga oodatud on aga kõik kaastööd – ka uutelt autoritelt. Nagu mujal, kehtib ka kirjutamise puhul tarkus, et harjutamine teeb meistriks. Kui soovite, et teie tegemistest teataks, kirjutage. Materjalid, mis lehte ei mahu – tihti juhtub nii osade meile saadetud fotodega – saame avaldada Leole veebiversioonis.
Suure-Jaani kultuurimaja kogus advendiajal ühte purki inimeste häid soove. Soovide ettelugemisel tundus kõige rohkem tänast päeva iseloomustavat igatsus, et õde ja vend Eestisse elama tuleksid. Samuti sooviti nii mõnelgi sedelil lähedastele tervist, aga ka rohkem aega koos olla.
Õnnelikku aastat ja palju toredaid elamusi kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : January 2012