Detsember 2011
Jälle on üks aasta lõppemas ja aeg kokkuvõtteid teha.
Milline see aasta oli? Mis ta tõi?
Leolet sirvides jääb lõppema hakkava aasta numbrite esilehtedelt silma seitse lindilõikamist. Suure-Jaani kandis on korda saanud päris mitmed hooned ja kommunikatsioonid – või taristud, nagu tänapäeval kombeks öelda. Enamus on ilmselt rõõmu tundnud, kuid alati on ka neid, kes teisiti mõtlevad. Näiteks Lõhavere mõisa puhul on kurdetud, et üks ehe mõis on nüüd vallas vähem. Ilmselt on tõesti ühe inimese jaoks suurt rõõmu pakkuv vaid kaunilt restaureeritud mõis, kuid teine tunneb rõõmu sellest, et üks räämas hoone on hukust päästetud ning lõpuks ometi on piirkonnas olemas võimalused vanurite inimväärseks hooldamiseks. Kas klaas on pooltühi või pooltäis?
Kui eelmisel aastal sai detsembrikuu lehte panna kauneid lumiseid vaateid, siis sel aastal on muru alles roheline ja külmagi on olnud vaid paaril novembrikuu päeval. Lumelükkajate elu on kergem olnud ja valla rahakottki rõõmustab. Suusatamise ja uisutamise huvilised aga ootavad pikisilmi lund ja miinuskraade.
Kas alati ongi kõigel n-ö kaks otsa? Kas alati on nii, et kui keegi on rahul, siis kellegi huve on riivatud? Kuidas leida neid kompromisse, mille puhul oleksid võimalikult paljud õnnelikud ja vähesed rahulolematud? Kuidas arutada asju nii, et selle käigus ei kuuleks: „See mõte on küll täiesti tobe – lausa kuritegelik.“? Miks elavad nii paljud inimesed – ka haritud ja edukaks peetavad inimesed – end välja valimatut sõimu ja solvanguid ning isegi ähvardusi sisaldavates anonüümsena näivates netikommentaarides?
Ikka püüame kuskile jõuda ja midagi ära teha. Ühel hetkel märkame üllatusega, et nii mõnigi mees lahkub meie hulgast juba viiekümne piirimail. Võib-olla on see punane tuli teistelegi – „Tasa sõuad, kaugele jõuad.“? Kuid eks kirjutanud luuletaja, et kes laulma ja liikuma tehti, ei tea, mis on peatused... Kõigil meil on oma tee ning elu viib meid iga päev kokku inimestega, kes lisavad meie päevadesse päikest ja vürtsi. Ka vihmasombusel aastalõpul.
Kaunist jõulude ootamise aega kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : December 2011