September 2011
September on käes ja paljudel uus kooliaasta alanud.
Vastemõisa poolt Suure-Jaani sõites võib juba paar kuud näha esmapilgul väga lõplikuna tunduvat silti „Suure-Jaani linn suletud“. Tegelikult on küll sildi juures ka liiklusmärk, mis suunab suured masinad linnast ümber sõitma, sest Suure-Jaani põhilisel liiklussuunal on teest hetkel järel vaid porine kraav. Bussid ja väiksemad masinad ukerdavad mööda kõrvaltänavaid ning ilmselt on häiritud nii sõitjad kui siiani vaiksete kõrvaltänavate kruntide omanikud. Ebamugavuste „tasuks“ peaks aga olema uus vee- ja kanalisatsioonisüsteem ning endisest hoopis rohkem tänapäeva ettekujutustele vastav tänav ning kõnnitee. On, mida oodata.
Vee- ja kanalisatsioonisüsteemide ehitus on ilmselt päris paljude suurejaanilaste peas tekitanud vastakaid mõtted ja küsimusi. Kas liituda või mitte? Võib-olla saan mina oma eluajal kaevuga hakkama? Mine tea kui kalliks vee hind tõuseb? Ei tea kui palju trasside majja toomine maksab – jõuan ma üldse seda teha? Ja kui palju sellega sekeldamist on ning kust korralikke töömehi leida? Mis need uued wc-potid veel maksta võivad – ja kas nad minu vanasse majja üldse mahuvadki?
Nendele küsimustele vastuse otsimiseks ei ole enam väga palju aega, sest soodustingimustel saavad paljud trassidega liituda vaid selle aasta lõpuni. Võib öelda, et soodustingimused on tõesti väga soodsad tingimused – kanalisatsiooniga liitumine maksab 200 eurot, puhta vee saab majja liitumistasuta. Juba olemasolevate trassidega liitumise eest küsitakse enamasti mitmeid tuhandeid eurosid. Seetõttu mõjutab ühisveevärgi vee ja tsentraalse kanalisatsiooni olemasolu majas oluliselt kinnisvara hinda. Päris kindlasti tasuks kõigil nendel kinnistute omanikel, kellel liitumisvõimalus tekib, täpselt järele uurida ning liitumist tõsiselt kaaluda. Sest kes teab, kui kauaks jätkub kaevus vett, kui suved on nii kuivad – ja kas selle vee kvaliteet püsib tiheasustuses piisavalt kõrge. Ning kui karmiks lähevad keskkonnanõuded ja sellest lähtuvalt reovee ja käimlate väljaveo hinnad? Selles pole aga kindlasti kahtlust, et praegune investeering end kordades ära tasub, kui kord kinnistut müüa tuleb.
Huvilistele on lubanud selgitusi anda nii vallavanem Tõnu Aavasalu, valla ehitusosakonna juhataja Are Aua, arendusnõunik Aino Viinapuu, keskkonnanõunik Tiiu Umal kui Hoolduse juhataja Aivar Veeperv. Olge siis kõik aktiivsed ja esitage neile küsimusi, mis teil selgusele jõudmiseks vastust vajavad.
Küsimus: „Kas liituda ühisveevärgi ja kanalisatsiooniga ning milliseid kulusid ja sekeldusi see kaasa toob?“ ei ole mulle võõras, sest seisis see tosin aastat tagasi ka minu ees. Olen ma praegu tehtud otsusega rahul? Jah, siiani küll, sest ma ei pea muretsema kuivade suvede pärast, puhastama veepumba harjasid ja otsima, kust saada fekaaliautot. Trassi majja toomine ning wc-poti paigaldamine aga ei olnudki nii aeganõudvad ja tülikad kui ma kartnud olin – paigaldajad olid professionaalid, kes oma tööd tundsid. Ning kaevulgi on endiselt rakendus – suvel saab sealt aia kastmiseks vett.
Jõudu kaalumiseks kinnistute omanikele ja head kooliaastat kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : September 2011