Mai 2011
Juba ongi käes mai ja talvest jäänud vaid mälestus - mõni varjulisemasse kohta kokkuveetud lumekuhja viimane põhi välja arvata. Eelmise kuu lõpu pea suviselt soojad ilmad tõid juurde hulganisti õieilu ja rohelust.
Kevadpüha, emadepäev, Euroopa päev. Selgi aastal jätkab Suure-Jaani vallavalitsus Euroopa päeval kohtumisi meie noortega. Olustvere ja Tääksi põhikooli õpilastele räägitakse teemal Euroopa algab koduvallast.
14. mail toimub järjekordne muuseumiöö. Öised ettevõtmised ei ole veel oma võlu kaotanud – öösel tullakse nii muuseumi kui tungeldakse kaubanduskeskuste ostuöödel. Muuseumiöö projekt toimub Eestis kolmandat aastat ja siiani on pea kõik osalenud muuseumid sel ööl külastajate rekordid püstitanud. Kas peitub ettevõtmise edu erakordses toimumisajas või hoopis tegijate poolt erilise hoolega ettevalmistatud pakutavates ettevõtmistes? Hiljuti ühes ajarünnakus, kus otsiti teid täiskasvanuharidusele ja elukestvale õppele suurema tähelepanu tõmbamiseks, jõuti tõdemuseni, et võib-olla polegi vaja ise jalgratast leiutada – tuleks korraldada õpiöö. Aga eks ole ju muuseumiöögi paljus õpiöö – saadaks nii uusi teadmisi kui oskusi.
Uued teadmised ja kogemused ning elukestev õpe. Ka konkreetsesse õppeasutusse astumata on alati võimalik õppida uusi oskusi, aga ka üldisemaid teadmisi juurde saada. On hirmkalleid koolitusi, kus mõne loetud tunni vältel lubatakse anda tohutu hulk infot, aga on ka palju selliseid võimalusi, kus tasu ei küsita või on see minimaalne. Nii pakuvad ka meie kultuuri- ja rahvamajad mitmesuguseid kursuseid. Näiteks kas teate, mis on pronksspiraalkaunistused? Suure-Jaani kultuurimajas on teadmishimulised nobedate näppudega naised juba kolm korda nende muistsete kaunistuste tegemist õppinud.
Kellel aga huvi kultuuri vastu, on oodatud tasuta loengutesse Viljandisse Pärimusmuusika Aita, kus TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Pärimusmuusika Keskus korraldavad Omakultuuriakadeemia kohtumisi. Huvitavaid inimesi on võimalik kuulatav üle nädala teisipäeviti ja loengud on huvilistele tasuta. Maikuus on võimalik kohtuda Anne Türnpuga ja Priit-Kalev Partsiga.
Tasuta on ka neljapäeviti Viljandi muusikakooli saalis toimuvad Muusika Kuulamise Klubi üritused. Ettevõtmist korraldab Tanel Kadalipp ning iga kord on kuulajate ees üks inimene, kes mängib ette enda poolt valitud muusikat ja räägib sinna juurde. Sel hooajal on muusikat valinud Cätlin Jaago, Mari Kalkun, Juhan Suits, Maian Kärmas, Bert Langeler, Silver Sepp, Andre Maaker, Margus Haav, Anzori Barkalaja jt. Suvel läheb klubi tõenäoliselt vaheajale.
Suhteliselt väikese tasu eest on võimalik osa võtta Pärimusmuusika Aida pärimushommikutest, kus iga kuu teisel laupäeval saab laulda, tantsida, mängida ja pillimängu proovida. Iga kord on külas üks muusik, kes tutvustab nii ennast kui oma pille. Mõnus võimalus veeta perega hommikupoolik pärimuste seltsis – kindlasti ka silmaringi laiendav.
Kui lahtiste silmadega ringi käia, on igas päevas midagi uut ja huvitavat – haara ainult võimalustest kinni.
Uusi teadmisi ja huvitavaid kogemusi kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : May 2011