Detsember 2010
On detsember - advendiaeg.
Novembri lõpp tõi selgi aastal üsna paksu lumevaiba ja rohkem kui paarkümmend miinuskraadi. Õues ja metsas võib näha jõulukaartide sarnaseid kauneid vaateid. Viljandi novembrikuu kõigi aegade külmarekordiks registreeriti -21,9ºC, kuigi kuu keskmine temperatuur Eestis - 1,1 ºC - oli üsna võrdne pikaajalise keskmisega. Sademete hulk oli aga poolteist korda tavapärasest suurem - 94 mm. (EMHI andmed)
Jõulud on traditsiooniliselt ka kinkimise ja andmise aeg. Milline on parim kingitus? Midagi toredat, mida oodatagi ei osanud? Mõni harva ette võetav ühine ettevõtmine? Midagi, mille oled juba peaaegu unustanud?
Veel mõned aastakümned tagasi tegi pea iga pere ise pühadeks verivorste ja piparkoogitaignat. Tihti tuli selleks kokku mitu naist - kas ühe pere liiget või sõbrannat. Need olid toredad koostegemised, mida enamus osalejaid siiani soojade sõnadega meenutavad. Oma maitse ja soovi järgi tehtud suupoolisele lisaks oli neil seltsis veedetud tundidel kindlasti lisaväärtus, millest alles tagant järele aru saama hakatakse. Täna oleks selliste ettevõtmiste lisaväärtuseks kasvõi see, et lapsedki saaksid aimu, kuidas toit lauale jõuab - et ainuke võimalus ei ole kombinaat ja supermarket.
Jõuluaega ihkame ikka midagi ilusat. Midagi ilusat võib kindlasti kuulda enamusel jõulukontsertidel ja -tuuridel. Paraku tuleb tunnistada, et kogu perega selliste ürituste külastamine ei ole just odav ettevõtmine. Kuid kes tähelepanelikult reklaami jälgib, see märkab, et pakutakse ka soodsa hinnaga või päris tasuta kontserte.
Nende jaoks, kel võimalik õhtul Viljandisse ja tagasi saada, on üheks tasuta osasaamise võimaluseks Pärimusmuusika Aidas toimuvad omakultuuri akadeemia kontsertkohtumised. Need ettevõtmised toovad Viljandisse huvitavaid kultuuriinimesi ja pakuvad elamustele lisaks ka teadmisi. Ja mis võib olla veel olulisem kui oma kultuurist osasaamine? Põhiliselt vanemaealistele mõeldes on Pärimusmuusika Aidas hakatud korraldama ka päevaseid üritusi, kuhu müüakse suhteliselt soodsaid pileteid. Ettevõtmine toimub koostöös Viljandi Pensionäride Liidu ja Viljandimaa Pensionäride Ühendusega. Siiani on rahva ette jõudnud juba aastaid paljude poolt armastatud artistid. Iga kuu teisel laupäeval oodatakse aga rahvast pärimushommikutele, kus saab laulda, tantsida, mängida ning pillimängu proovida. Igal korral on külas uus muusik, kes tutvustab nii ennast kui oma pille. See on hea võimalus veeta kogu perega mõnus hommikupoolik pärimusmuusika seltsis. Loodan, et koos - ühiselt panustades - suudame esivanematelt saadud päranduse edasi pärandada ja meie kultuuri omapära jääb kestma.
India kirjanik, helilooja, filosoof, kultuuri- ja rahvustegelane Rabindranath Tagore on 1916. aastal kirjutanud:
Kes tahab teha head, see koputab väravale;
kes armastab, see leiab, et värav on lahti.
Armastust kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : December 2010