August 2010
Ongi juba august - ööd muutuvad pikemaks ja sumedamaks ning kuumarekordeid löönud suve tõttu loodavad ilmselt paljud, et august toob ka pisut kergendust ja leevendust kuumusele.
Suure-Jaani ja ka Viljandimaa tähtsündmused kultuuri vallas on selleks aastaks toimunud. Suure-Jaani Muusikafestivali tegijad seavad juba järgmise aasta sihte, Viljandi Pärimusmuusika festivali korraldajad teevad aga ilmselt veel kokkuvõtteid XVIII Folgist. Et tänavu oli Folgi alapealkirjaks Seest tuleb üks tants, siis sai tavapärasele tantsupõrandal ja lavade ees tantsuvihtumisele lisaks näha ka tantsuetendusi ning PÖFF esitles dokumentaalfilme tantsust. Festivali magnetiteks olid kindlasti flamenkogrupp Hispaaniast ja tantsugrupp Frikar Norrast. Mõlemad pakkusid vaatajatele unustamatu elamuse - kahjuks ei pääsenud kõik soovijad neid vaatama. Kuulajaid tantsitasid sel aastal muusikud Austriast, Lätist, Soomest, Poolast, Hispaaniast, Ungarist, Portugalist, Iirimaalt, Rootsist, Venemaalt, Kuubalt - ja muidugi Eestist. Tore on näha kui paljud noored oskavad rahvalikke tantse - piisab vaid sellest kui pill hüüdma hakkab - kohe on ka neid, kes jalga keerutada soovivad. Ning kui on juba oskajaid, siis on teistelgi võimalik nende järgi õppida. Eks niiviisi pärimus levibki. On vist raske üle hinnata Viljandi Folgi osa noortel rahvalike tantsude tantsimise oskuse säilimisse. Viljandi festivalist nooremaid folgifestivale on kerkinud nagu seeni pärast vihma, kuid tundub, et Viljandi fenomen kestab sellest hoolimata: kes kord Folgile tulnud või sattunud, püüab enamasti jälle ja jälle tulla - sättides oma puhkuse juuli viimasesse nädalavahetusse. Tantsumuusika kõrval sai valida ka mõtlikumaid viise nii kirikus kui Aidas. Aga Folk on kontserditele lisaks veel õpitubade, pillilaada ja - vabalava Folk. Vaba- ehk Rohelisel laval võib tasuta näha nii algajate esimesi ülesastumisi kui festivali peaesinejate etteasteid. Kõik vabalaval toimuv on publikule tasuta - nii et Viljandisse Folgile võib minna ka ilma ühegi kroonita, muusikaelamuseta Viljandis juuli viimasel nädalavahetusel ei jää. Üks Folgi kontsert jõudis ka Suure-Jaani - Suure-Jaani kirikus astus vaatajate ette ansambel Tuulepuu.
Augusti alguses - augusti esimesel laupäeval - toimub Suure-Jaanis Järvepidu. Seekord juba 50ndat korda! Kaheksandat korda tulevad Suure-Jaani Aavo Otsa Trompeti Suveakadeemia liikmed. Viiendat korda on Suure-Jaani rahval võimalik näha rahvusvahelise noorte puhkpilliorkestri Wersalinka kontserti ja vigurmarssimist. Rukkimaarjapäeva pidu toimub sel korral täpselt rukkimaarjapäeval - 15. augustil kell 13.
Ilusat suve teist poolt kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : August 2010