Märts 2010
Märts on traditsiooniliselt kevade alguse kuu. Millal tänavuse talvega kogunenud suured hanged sulada jõuavad ja kas tuleb suur uputus või mitte - eks aeg näitab.
Veebruarituiskude ajal pidi aga nii mõnigi tõdema, et vähegi tõsisemale loodusjõule niisama lihtsalt vastu ei saa. Mõnes kohas oli tee lahtilükkamiseks vaja jõulisemat tehnikat kui igapäevaselt ja nii mõnelgi inimesel jäi paraku planeeritud ajaks kavandatud kohta minemata. Eriti kuri tundus ilmataat olevat Vastemõisas toimunud isetegevuslaste peo päeval 20. veebruaril ja 23. veebruaril, kui vallavanem võttis vastu viimasel kuuel kuul vallas sündinud beebisid ja nende vanemaid.
Vastemõisa kontserdil küll ükski lugu laulmata ega tants tantsimata ei jäänud, aga päris paljud kiirustasid tavalisest varem koju, sest kardeti tuisku ja järjest halvenevaid teeolusid. Nii said sel korral need, kes peole jäid, tantsupõrandal pisut suuremaid poognaid võtta kui eelmistel aastatel harjutud. Kõik kultuuripreemia saajad aga kahjuks oma tunnustusele järele tulema ei pääsenudki.
Uute vallakodanike vastuvõtt sattus kahe päikesepaistelise päeva vahele, kuid siis tuli alla selline kogus lund, et 24-st kutsutud perest sai ja riskis kohale tulla vaid 9. Ülejäänud valla vapiga hõbelusikad ootavad alles omanikele üleandmist.
Nagu kõige eelnenu eest vabandada tahtes, saatis talv Eesti Vabariigi aastapäevaks kauni päikesepaistelise päeva, mis tõi Lembitu juurde aktusele pea 300 inimest, osa neist ka väljapoolt Suure-Jaanit.
Silmarõõmu pakkuvast rohkest lumest on tingitud muidki muresid: kus ähvardab katus sisse kukkuda, kus ohustavad möödakäijaid ja autosid suured jääpurikad, kus tilgub katus läbi. Lumerohke talv sunnib meenutama esivanemate tarkusi ja seda, kuidas hakkama saada. Kui mõnel pool on rõõm näha, et inimestel nutikusest puudus ei ole, siis teisal tuleb tõdeda, et unustatud on needki talupojatarkused, mis veel paar aastakümmet tagasi kõigil selged olid.
Rasked ajad sunnivad rohkem pingutama - ja mõtlema. Nagu korduvalt on öeldud: on uute võimaluste ja alguste aeg. Selleks teravat mõistust ja jõudu!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : March 2010