September 2009
September.
Öeldakse, et sügis on tibude lugemise aeg. Ka omavalitsustes on sel sügisel teatavas mõttes tibude lugemise aeg, sest järgmisel kuul toimuvad kohalike omavalitsuste valimised. Volikogude liikmetel on aeg aru anda, millega neli aastat tegeldi. Loodetavasti ei võta kohalikud poliitikud Tallinnast eeskuju ja valijad ei pea nende üksteise mustamist pealt vaatama-kuulama. Arvan, et paljude teiste vajalike isikuomaduste kõrval on poliitiku juures oluline ka tarkus vältida teiste mustamist. Pealinna poole vaadates ja eelmisi valimisi meenutades tundub aga, et see on paljude jaoks päris raske.
Meenub üks vana lugu, millest oleks paljugi õppida.
Kord tuli ühe vürsti juurde võitluskukkede õpetaja ja tegi ettepaneku treenida üht vürsti kukkedest. Vürst nõustus. Möödus kümme päeva.
"Kuidas läheb?" küsis vürst. "Kas mu kukk on lahinguks valmis?"
"Ei veel. Ta on liiga upsakas ja kipub kaklema. Teda ei tohi välja lasta."
Möödus veel kümme päeva.
"Aga nüüd?"
"Ei, veel on vara. Ta on väga närviline, reageerib kõigele. Kui vaid kusagil mõni kukk kireb, mõtleb ta, et see on temale määratud. Teda ei või välja lasta."
Möödus veel kümme päeva.
"Kuidas on?"
"Vara veel. Jõud ja raev täidavad teda, murravad välja ja seda on märgata."
Möödus veel kümme päeva.
"Noh, kas nüüd on valmis?"
"Nüüd peaaegu on. Ta on liikumatu, justkui puust tahutud. Võõrastele hüüetele ei reageeri. Teised kuked ei taha temaga võidelda ja jooksevad, teda vaevalt märganud, kisaga minema."
Meisterlikkuse astmetel ei ole piire. Kes on näinud tõelist meisterlikkust, see ei vaimustu vähemtäiuslikust tööst. Ta vaikib. Teadja ei räägi, rääkija ei tea. Mõistmine seisab teadmisest kõrgemal.
Tarkust ja mõistmist kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : September 2009