Juuni 2009
Ongi käes juuni. Suve alguse ja - Suure-Jaanis - muusikafestivali kuu.
Suvi toob pea alati kaasa kohtumisi uute kohtade ja uute inimestega.
Kes tahab lebada kuumal liival sinise mere kaldal, kes imetleda kauneid lumiseid tippe, kes eelistab põhjamaiseid kargeid maastikke, kes oma koduaeda. Maitse üle ei vaielda. Aga kas mõtleme, milliseid inimesi me kohata loodame? Ilusaid? Tarku? Osavõtlikke? Kindlasti mitte salakavalaid? Otsekoheseid?
Ühes vanadest idamaade tarkustest pungil raamatus kirjutatakse otsekohesusest, et see tungib läbi teise inimese mitmekihilise kesta talle kahju tegemata, teda hoopiski puhtamaks tehes, avameelsemaks ja suuremeelsemaks.
„„Kui ma teid õigesti mõistan, siis te püüate mulle altkäemaksu pakkuda?” „Vabandage, ega te praegu minuga flirdi?” „Tundub, et meie vahel on tekkinud vastasseis?”
Sellised küsimused pööravad vestluse käigu järsult teise suunda, kuigi tekitavad tihtipeale ebameeldivustunde. Oskus öelda seda, mis tegelikult toimub sel hetkel ja nende inimeste vahel - see on n-ö kindel käik, mis on relvitukstegev. Tuleb osata seda teha. Aga sellest ei piisa. Tuleb osata esitada selliseid küsimusi mitte ainult teistele, vaid ka iseendale. Ja sellestki ei piisa. Tuleb olla igal ajahetkel sellises seisukorras, et ükski selline küsimus ei saaks olla kohane, kuna ta ei ava midagi uut. See ongi otsekohesus.”
Polegi väga lihtne - või kuidas teile tundub? Kui paljusid nii otsekoheseid inimesi te teate?
Ehk sobib siia Mahatma Gandhi mõte: „Sa pead ise olema see muutus, mida sa maailmas näha tahad”.
Ilusat suve, huvitavaid kohtumisi ja kauneid elamusi muusikafestivalil!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : June 2009